PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Popyt na powierzchnię magazynową wskazuje na odbicie gospodarki

  • Autor: PAP
  • 18 lis 2014 17:27

Popyt na powierzchnię magazynową wskazuje na odbicie gospodarki

Rosnący popyt na powierzchnię magazynową wskazuje na wyraźne odbicie polskiej gospodarki i pozytywne oczekiwania wszystkich graczy na rynku - oceniła w wywiadzie dla PAP Joanna Mroczek, ekspert firmy CBRE. Jej zdaniem, w segmencie biurowym należy spodziewać się pewnego pogorszenia koniunktury.

REKLAMA

"Trendy panujące na rynku magazynowym są najlepszym odbiciem przyszłych trendów w całej gospodarce. Rynek magazynowy scala zarówno rynek handlowy, jak i przemysłowy, więc z pewnym wyprzedzeniem pokazuje to co się będzie działo w koniunkturze, to czego spodziewają się menadżerowie. Obecny trend obserwowany na rynku magazynowym wskazuje na odbicie, można więc spodziewać się dalszego ożywienia w gospodarce" - powiedziała PAP Mroczek.

Dane CBRE wskazują, że popyt na powierzchnię magazynową po III kwartale wyniósł 1,54 mln m kw., wobec 1,2 mln m kw. w analogicznym okresie 2013 r.

"Popyt w III kwartale wyniósł 468 tys. m kw. W tym samym okresie inwestycje w nieruchomości przemysłowe i logistyczne wyniosły 174 mln euro i stanowiły 37 proc. całkowitego wolumenu inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych" - powiedziała Mroczek.

"Pod koniec III kw. całkowita podaż nowoczesnych powierzchni przemysłowych i logistycznych w Polsce przekroczyła 8,4 mln m kw. W samym III kwartale podaż znacząco wzrosła w ujęciu rocznym - z 278 tys. m kw. sprzed roku do 740 tys. m kw. obecnie. W dużej mierze to zasługa nowych magazynów firmy Amazon" - dodała.

Z danych CBRE wynika, iż obecnie w budowie znajduje się 648 tys. m kw. powierzchni magazynowej.

"W większości regionów wskaźniki pustostanów w dalszym ciągu wykazują tendencję spadkową. W III kwartale stopy pustostanów w skali kraju zmniejszyły się o 2,5 pkt. proc. w porównaniu do III kw. 2013 r. i wyniosły 8 proc. W 2015 r. wskaźnik ten powinien się dalej obniżać" - powiedziała Mroczek.

"Dzięki temu w segmencie magazynowym stawki czynszowe się ustabilizowały - zarówno te umowne, jak i efektywne" - dodała.

W ocenie Mroczek, w segmencie biurowym należy spodziewać się pewnego pogorszenia koniunktury.

"Popyt na powierzchnię biurową w Warszawie po III kwartałach tego roku wyniósł 430 tys. m kw., o prawie 90 tys. m kw. mniej niż przed rokiem. W całym 2014 r. spodziewamy się, że warszawski popyt wyniesie ok. 600 tys. m kw., wobec 643 tys. m kw. w 2013 r. Wynika to z faktu, że pięć lat temu - okres na jaki najczęściej wynajmowane są biura - w 2009 r., tuż po światowym kryzysie, podpisano niewiele umów, które teraz mogą być odnowione. Trendy na rynku warszawskim są zbliżone do całości polskiego rynku" - powiedziała Mroczek.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA