PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Port Gdańsk ma szansę stać się największym bałtyckim portem. Nowe inwestycje otworzą drogę wodnym gigantom

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2018 13:38

Port Gdańsk ma szansę stać się największym bałtyckim portem. Nowe inwestycje otworzą drogę wodnym gigantom Fot. Fotolia

Pogłębienie toru wodnego z przebudową nabrzeży w Porcie Wewnętrznym oraz modernizacja sieci drogowo-kolejowej w Porcie Zewnętrznym – to dwie największe inwestycje o wartości ok. 600 mln zł, które Port Gdańsk realizuje przy 85-proc. dofinansowaniu z UE.

REKLAMA

W czwartek przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA podpisali umowy z Inżynierami Kontraktów, którzy będą nadzorować wszelkie prace związane z projektami realizowanymi w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility - Łącząc Europę). Prace związane z tymi projektami Port Gdańsk prowadzi od 2013 roku.

"Dzięki planowanym inwestycjom Port Gdańsk ma szansę stać się największym bałtyckim portem" - podkreślił Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG), Łukasz Greinke. Poinformował, że planowane jest pogłębienie toru wodnego do 12 metrów, a w części kanału Kaszubskiego do 10,8 metra. W ramach tego projektu zmodernizowanych ma być też ok. 5 km nabrzeży - Nabrzeże Oliwskie, Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej i Nabrzeże Mew, Nabrzeże Dworzec Drzewny oraz Nabrzeże Zbożowe wraz z fragmentem nabrzeża przy Twierdzy Wisłoujście. Wyjaśnił, że dzięki inwestycjom do Portu Wewnętrznego będą mogły wpływać większe statki.

W ramach rozbudowy i modernizacji sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym ma być przebudowana m.in. ul. Budowniczych Portu Północnego oraz zbudowany parking dla samochodów ciężarowych przy ul. Portowej. Prezes zaznaczył, że "przebudowa układu drogowo-kolejowego w Porcie Zewnętrznym ma zapewnić bezkolizyjny dostęp do największych terminali".

Greinke zwrócił uwagę, że Port "kończy już ostatnie przetargi na wykonawców poszczególnych zadań". "W przypadku większości ogłoszonych przetargów zostały już otwarte oferty" - dodał. ZMPG planuje, że do końca czerwca wyłoni i ogłosi wykonawców wszystkich zadań budowlanych. Prace muszą być zakończone do końca 2020 roku.

"To jest wyjątkowa chwila w historii Portu - tak dużo zadań inwestycyjnych jednocześnie jeszcze nie było realizowanych" - podkreślił wiceprezes ZMPG ds. infrastruktury, Marcin Osowski. "I tutaj będzie olbrzymia rola Inżynierów Kontraktów, którzy będą "oczami i uszami" Portu Gdańsk" - dodał. Wyjaśnił, że chodzi o "dobrą współpracę z wykonawcami i koordynację wszystkich zadań, które będą realizowane w porcie, który będzie w tym czasie normalnie działać".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA