PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Potencjał tkwi w regionach

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 mar 2016 10:02

Potencjał tkwi w regionach Segro Logistics Park Gliwice

Analitycy Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources wzięli pod lupę rynki magazynowe wokół największych miast Polski. Przygotowany raport pokazuje, jak duży potencjał tkwi w regionach.

REKLAMA

Rynek powierzchni logistycznych i przemysłowych, obejmujący trzy strefy warszawskie, Górny Śląsk, Polskę Centralną, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Kraków, Bydgoszcz i Toruń oraz Szczecin analizuje najnowszy raport Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources. Publikacja „Market Insights" prezentuje poszczególne regiony w oparciu o czynniki takie jak: lokalizacja, infrastruktura, demografia, obecność specjalnych stref ekonomicznych, wynagrodzenie, ale także wskaźniki charakterystyczne dla rynku nieruchomości magazynowych analizujące popyt i podaż, stawki czynszów, wskaźnik pustostanów oraz aktywnych deweloperów i inwestorów.

Warszawa Strefa I

Rynek magazynowy Warszawy podzielony jest na trzy strefy. Strefa I jest najmniejszą z nich, a największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Lotniska Chopina oraz dzielnic Ursus i Żerań. W 2015 r. podaż na rynku warszawskiej strefy I wzrosła, a do użytku oddane zostały trzy projekty. Obecnie nie powstają żadne nowe obiekty. Wskaźnik pustostanów w strefie I spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. W 2015 r. w obrębie warszawskiej strefy I zawarto 58 umów, które odpowiadały zaledwie za 10 proc. całkowitej wynajętej powierzchni magazynowej na rynku warszawskim.

Stawki czynszu wciąż sięgają najwyższego poziomu w porównaniu do pozostałych rynków w Polsce.

Warszawa Strefa II i III

Strefy II i III obejmują zasięgiem obszary odpowiednio od 15 km do 30 km i od 30 km do 60 km od centrum Warszawy. Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Błonia i Pruszkowa. W strefie II wybudowano siedem nowych projektów, natomiast w budowie znajduje się obecnie dziesięć obiektów magazynowych o łącznej powierzchni ok. 172,3 tys. mkw. W strefie III wybudowano tylko jeden projekt, którego powierzchnia stanowi 41 proc. nowej podaży całego warszawskiego rynku. Obecnie w realizacji jest jeden projekt.

Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe w warszawskich strefach II i III utrzymywały stały poziom przez cały 2015 rok. W 2015 r. w regionie podpisano 133 umowy najmu.

Górny Śląsk

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w rejonie Gliwic, Sosnowca oraz Tych.

W 2015 r. podaż na górnośląskim rynku wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Do użytku oddanych zostało osiem nowych hal magazynowych. Aktualne zasoby osiągnęły. W budowie znajduje się kolejnych osiem projektów o łącznej powierzchni prawie 100 tys. mkw.

  • m 2016-03-24 15:10:49
    Ciekawy i pożyteczny artykuł, ale jeżeli mowa jest o poprawności geograficznej to zawiera istotny błąd. Tychy oraz Gliwice to Górny Śląsk, natomiast Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza to Zagłębie Dąbrowskie, zatem poprawnie powinno się pisać o regionie śląsko-dąbrowskim lub o Górnym Śląsku i Zagłębiu.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA