PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Potencjał tkwi w regionach

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 mar 2016 10:02

Potencjał tkwi w regionach Segro Logistics Park Gliwice

Analitycy Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources wzięli pod lupę rynki magazynowe wokół największych miast Polski. Przygotowany raport pokazuje, jak duży potencjał tkwi w regionach.

REKLAMA

Rynek powierzchni logistycznych i przemysłowych, obejmujący trzy strefy warszawskie, Górny Śląsk, Polskę Centralną, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Kraków, Bydgoszcz i Toruń oraz Szczecin analizuje najnowszy raport Colliers International i Advisory Group TEST Human Resources. Publikacja „Market Insights" prezentuje poszczególne regiony w oparciu o czynniki takie jak: lokalizacja, infrastruktura, demografia, obecność specjalnych stref ekonomicznych, wynagrodzenie, ale także wskaźniki charakterystyczne dla rynku nieruchomości magazynowych analizujące popyt i podaż, stawki czynszów, wskaźnik pustostanów oraz aktywnych deweloperów i inwestorów.

Warszawa Strefa I

Rynek magazynowy Warszawy podzielony jest na trzy strefy. Strefa I jest najmniejszą z nich, a największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Lotniska Chopina oraz dzielnic Ursus i Żerań. W 2015 r. podaż na rynku warszawskiej strefy I wzrosła, a do użytku oddane zostały trzy projekty. Obecnie nie powstają żadne nowe obiekty. Wskaźnik pustostanów w strefie I spadł w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. W 2015 r. w obrębie warszawskiej strefy I zawarto 58 umów, które odpowiadały zaledwie za 10 proc. całkowitej wynajętej powierzchni magazynowej na rynku warszawskim.

Stawki czynszu wciąż sięgają najwyższego poziomu w porównaniu do pozostałych rynków w Polsce.

Warszawa Strefa II i III

Strefy II i III obejmują zasięgiem obszary odpowiednio od 15 km do 30 km i od 30 km do 60 km od centrum Warszawy. Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w okolicach Błonia i Pruszkowa. W strefie II wybudowano siedem nowych projektów, natomiast w budowie znajduje się obecnie dziesięć obiektów magazynowych o łącznej powierzchni ok. 172,3 tys. mkw. W strefie III wybudowano tylko jeden projekt, którego powierzchnia stanowi 41 proc. nowej podaży całego warszawskiego rynku. Obecnie w realizacji jest jeden projekt.

Stawki czynszu efektywnego za nowoczesne powierzchnie magazynowe w warszawskich strefach II i III utrzymywały stały poziom przez cały 2015 rok. W 2015 r. w regionie podpisano 133 umowy najmu.

Górny Śląsk

Największa koncentracja powierzchni magazynowych występuje w rejonie Gliwic, Sosnowca oraz Tych.

W 2015 r. podaż na górnośląskim rynku wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2014 r. Do użytku oddanych zostało osiem nowych hal magazynowych. Aktualne zasoby osiągnęły. W budowie znajduje się kolejnych osiem projektów o łącznej powierzchni prawie 100 tys. mkw.

  • m 2016-03-24 15:10:49
    Ciekawy i pożyteczny artykuł, ale jeżeli mowa jest o poprawności geograficznej to zawiera istotny błąd. Tychy oraz Gliwice to Górny Śląsk, natomiast Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza to Zagłębie Dąbrowskie, zatem poprawnie powinno się pisać o regionie śląsko-dąbrowskim lub o Górnym Śląsku i Zagłębiu.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA