PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Potężna inwestycja w katowickiej strefie

  • wnp.pl
  • 11 lut 2014 18:49

Potężna inwestycja w katowickiej strefie

General Motors ulokuje produkcję silników wysokoprężnych nowej generacji o średniej pojemności (MDI) w fabryce GMMP w Tychach. Rozpoczęcie produkcji nowoczesnych, czterocylindrowych, aluminiowych silników diesla o pojemności 1.6 l, przewidywane jest na 2017 r.

REKLAMA

Wartość inwestycji w fabrykę działającą na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dawne Isuzu) wyniesie 250 mln euro. Jest to największa inwestycja w historii tego zakładu. Wybudowane zostaną nowe obiekty i zainstalowane nowe technologie produkcyjne. Maksymalna łączna moc produkcyjna zakładu wyniesie 200 tys. jednostek rocznie. Obecnie w fabryce produkowany jest jeszcze w różnych konfiguracjach diesel 1.7, wysyłany do w niemal wszystkich europejskich fabryk samochodów osobowych Opel/Vauxhall. Na razie w tyskim zakładzie zatrudnionych jest ok. 550 osób, które produkują ok. 150 tys. jednostek napędowych. Przedstawiciele GM nie chcą na razie wypowiadać się na temat zwiększenia liczby miejsc pracy w zakładzie.

Powierzchnia użytkowa budynków w Tychach zostanie zwiększona o 30%. W ramach rozbudowy powstaną obszar magazynowania produktów oraz nowe, zaawansowane technicznie linie produkcyjne i testowe. Dzięki temu możliwe będzie przekształcenie dotychczasowego procesu montażu w zakładzie w pełny proces produkcji. Budowa i instalacja nowego wyposażenia potrwa do 2016 r.

- Nowa rodzina wysokoprężnych jednostek napędowych stanowi istotny element naszej ofensywy silnikowej. Doceniamy dobrą jakość i wysoką wydajność naszego polskiego zakładu i z nadzieją czekamy na wdrożenie tego wyjątkowego projektu, powiedział Peter Thom, członek zarządu spółki Adam Opel AG oraz wiceprezes General Motors Europe, odpowiedzialny za produkcję w Europie.

Obecny w Tychach wicepremier, minister gospodarki, Janusz Piechociński stwierdził: - Sektor motoryzacyjny to ważny segment naszego rynku dlatego nowa inwestycja w GMMP Tychy to bardzo dobra wiadomość nie tylko dla regionu, ale i dla całej gospodarki.

Andrzej Korpak, dyrektor generalny GM Manufacturing Poland dodał: - Nowa inwestycja jest kolejnym etapem rozwoju zakładu GM Manufacturing Poland, który zabezpiecza jego przyszłość. Dzięki szerokiej gamie nowoczesnych silników i samochodów jesteśmy częścią ofensywy produktowej marki Opel/Vauxhall.

Nowa rodzina silników będzie spełniać wymogi standardów emisji Euro 6 przy zachowaniu wysokiej mocy i wartości momentu obrotowego, niskim zużyciu paliwa i zmniejszonej emisji dwutlenku węgla. Silniki te będą montowane w szerokiej gamie modeli Opla/Vauxhalla, wyznaczając w ten sposób nowe standardy w zakresie poziomu hałasu, wibracji i kultury pracy.

Fabryki GM Manufacturing Poland w Gliwicach i Tychach zatrudniają 3 500 osób. Aktualnie produkowane są tam samochody Opel Astra 4 (3- i 5-drzwiowy hatchback, notchback czyli sedan), kabriolet Opel Cascada i w niewielkiej ilości model Astra Classic oraz silniki wysokoprężne o pojemności 1.7 l. Suma inwestycji GM w Polsce, łącznie z ogłoszonym właśnie projektem, wyniesie ponad 1 mld euro.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA