PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Potrzebna jest nowa polityka dla logistyki

  • wnp.pl
  • 13 kwi 2015 10:57

Trzy główne problemy, stojące przed sektorem europejskiej logistyki towarowej pozostaną aktualne w przewidywalnej przyszłości.

REKLAMA

Pozostawienie ich bez rozwiązania będzie prowadzić do nieskutecznego i nieefektywnego wykorzystania transportu. Nie wykorzystany zostanie też w pełni wpływ logistyki na rozwój gospodarczy w Europie. Tworzy ona przecież dużą część wartości dodanej i miejsc pracy, pośrednio pozwala skuteczniej i efektywniej funkcjonować innym sektorom usług i działalności gospodarczej.

Choć unijny sektor logistyki rozwija się w tempie wyższym od średniej na świecie, to są kraje (np. w Japonia i USA) wyraźnie przewyższające ją dynamiką wzrostu. Co istotne, występuje zróżnicowanie w poziomie wydajności i efektywności transportu w krajach członkowskich, jako pochodna ich siły gospodarczej, roli przemysłu, warunków geograficznych, jakości infrastruktury i gęstości zaludnienia.

Sektor logistyczny znajduje się zarazem pod wpływem oddziaływania wielu czynników zewnętrznych i tendencji. Należą do nich zarówno te wynikające z nowych technologii (np. e-commerce, e-zamówienia, itp.), jak i zmian, które koncentrują się na współpracy i integracji łańcucha logistycznego (np. integracja łańcucha dostaw, wielomodalność, logistyka odwrotna).

Autorzy raportu wskazują na trzy główne problemy i wyzwania.

Pierwszy to ustawiczny wzrost kosztów transportu i szerzej - logistyki. Drugi odnosi się do efektów środowiskowych sektora logistyki, czyli tzw. kosztów zewnętrznych transportu (zużycie paliw nieodnawialnych, emisja CO2, hałas) i wypełnienia założeń zrównoważonego rozwoju. Trzeci kluczowy problem dotyczy jakości kadr i zatrudnienia pracowników.

Są to obszary problemów o charakterze strukturalnym, stwierdzają autorzy raportu. Do ich rozwiązywania proponują scenariusze działania.

Czytaj więcej: Komisja Europejska powinna opracować nową politykę dla logistyki?

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA