PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powierzchnia magazynowa na Górnym Śląsku poszukiwana

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 maj 2011 14:10

Powierzchnia magazynowa na Górnym Śląsku poszukiwana

Górny Śląsk to przyszłościowy region dla najemców powierzchni magazynowo-produkcyjnej, którzy doceniają jego strategiczne położenie, dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową oraz dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. Za rosnącym popytem starają się nadążyć deweloperzy, którzy po niedawnym kryzysie są już gotowi do nowych inwestycji.

REKLAMA

- W ostatnim czasie obserwujemy duży popyt na powierzchnie magazynowe w tym rejonie, w szczególności w Gliwicach. Deweloperzy rozpoczęli tutaj budowę kolejnych magazynów na potrzeby określonych klientów - mówi Wojciech Zoń, negocjator odpowiedzialny za region Górnego Śląska w firmie Jones Lang LaSalle.

Najaktywniejszymi obecnie deweloperami w regionie są Segro oraz Panattoni.

Ten pierwszy rozpoczął niedawno nową inwestycję - Segro Industrial Park Tychy. Dodatkowo w najbliższym czasie planuje rozbudowę już istniejącego Tulipan Park Gliwice. Łącznie w tych obu projektach dostarczy na rynek 74 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Inwestycja Panattoni na Górnym Śląsku to Panattoni Park Gliwice I oraz II. W ramach tego przedsięwzięcia na rynek trafi ponad 30 tys. mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

- Śląskie magazyny to obecnie 1 178 600 mkw. powierzchni, która zajmuję prawie 19 proc. całej podaży w Polsce. Powierzchnie przemysłowe ulokowane są głównie w Gliwicach (ze względu na specjalną strefę ekonomiczną oraz węzeł Sośnica), Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Czeladzi, Mysłowicach, Sosnowcu, Tychach oraz Bielsku-Białej - mówi Wojciech Zoń.

Zauważa, że początek roku na Górnym Śląsku rozpoczął się paradoksem, ponieważ dostępna wolna powierzchnia magazynowa wynosząca ponad 103 000 mkw., w większości należy do jednego dewelopera - ProLogis. - Takie zjawisko oznacza, że klient, który szuka powierzchni "od zaraz" ma ograniczone pole manewru, a to wiążę się z rosnącą stawką czynszu za metr kwadratowy. Jedna rzecz nie ulega wątpliwości - stawki czynszowe na Górnym Śląsku będą rosnąć - uważa specjalista Jones Lang LaSalle. Obecnie kształtują się one na poziomie 2,35 - 3,20 euro/mkw. miesięcznie.

- Duży wpływ na obraz rynku powierzchni magazynowej na Górnym Śląsku, będzie miało uruchomienie największego węzła w Polsce - Sośnica. Ta inwestycja powinna przenieść środek ciężkości rynku w stronę Gliwic - podsumowuje Zoń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • paulus 2012-01-05 09:35:07
    Nie powinno być już pod tym względem problemu. Już teraz na maxima.jartom.eu widać jest, że na śląsku zakończono sporo inwestycji, tak więc szukający odpowiednich nieruchomości raczej nie będą mieli z tym większych problemów.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA