PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powierzchnie typu "SBU" potrzebne od zaraz

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 kwi 2014 14:12

Powierzchnie typu "SBU" potrzebne od zaraz

Obecnie na polskim rynku nieruchomości magazynowo-logistycznych mamy niedobór powierzchni typu "SBU". - To utrudnia rozwój wielu najemcom, którzy chcą wynająć powierzchnię magazynową mniejszą niż 1000 mkw. - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Paweł Nosal, Associate Director z Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych, Colliers International.

REKLAMA

Kompleksy magazynowe, oferujące niewielkie jednostki pod wynajem, są jednymi z najbardziej perspektywicznych inwestycji w tym sektorze. Ich rozwój i zapotrzebowanie na nie wiąże się m.in. ze stale powiększającą się branżą e-commerce, która potrzebuje powierzchni w obrębie aglomeracji.

- Mniejsze projekty, tzw. "SBU" (small business units), to produkt, który będzie coraz bardziej pożądany na rynku. W tym momencie w Polsce jest zaledwie kilka tego typu inwestycji, zlokalizowanych przy największych miastach - tłumaczy Nosal i dodaje, że ze względu na swoją skalę, a także potrzeby lokalnych rynków, tego typu inwestycje mogą znaleźć najemców we wszystkich większych aglomeracjach.

Rozwój projektów typu SBU jest również kluczowy, jeśli chodzi o wieloletnią perspektywę rozwoju rynku magazynowego. Duże inwestycje, takie jak kompleksy logistyczne sieci Amazon czy Castorama, pozwalają tylko na chwilowy wzrost podaży powierzchni logistycznej. Z kolei większa liczba małych obiektów może pomóc ustabilizować rozwój polskiego rynku magazynowego w dłuższej perspektywie.

Za tego typu inwestycjami przemawia także to, że łatwiej znaleźć na nie najemców. Projekty typu SBU charakteryzują się również wysokim standardem wykonania, najczęściej w formie build-to-suit, czyli są dopasowane do potrzeb konkretnego najemcy.

Lukę na rynku dostrzegli już inwestorzy magazynowi. - Deweloperzy, chcąc nadążyć za oczekiwaniami swoich klientów, zapowiadają budowę, bądź są już na etapie realizacji tego typu projektów - dodaje Paweł Nosal.

W tym momencie odsetek tego typu inwestycji, w stosunku do ogólnej podaży w wielkości 8 mln mkw. powierzchni magazynowej, jest jeszcze niewielki. Jak sugerują analitycy, w najbliższym czasie znaczenie SBU będzie jednak rosło.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA