PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powiew optymizmu na rynku magazynów - relacja z sesji na Property Forum 2013

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 wrz 2013 10:57

Powiew optymizmu na rynku magazynów - relacja z sesji na Property Forum 2013

Sytuacja na rynku powierzchni magazynowo-produkcyjnej w Polsce ulega poprawie. Dowodzi tego między innymi chęć powrotu deweloperów do inwestycji spekulacyjnych - wynika z dyskusji uczestników sesji „Magazyny. Perspektywy podaży oraz źródła popytu na nowoczesne powierzchnie magazynowe i produkcyjne", która odbyła się w czasie Property Forum 2013.

REKLAMA

Spośród wszystkich sektorów rynku nieruchomości komercyjnych to w segmencie magazynów inwestycje spekulacyjne - niezabezpieczone wstępnymi umowami najmu - są obarczone największym ryzykiem. Jednak deweloperzy z tej branży coraz odważniej planują powrót do tego typu przedsięwzięć. Takie plany ma m.in. firma Panattoni. - Obserwujemy rynki regionalne. Takie lokalizacje jak Poznań czy Wrocław charakteryzują się obecnie niższym wskaźnikiem pustostanów, poniżej poziomu 10 proc. To powoduje, że zaczynamy myśleć o budowie spekulacyjnej - wyjaśnia Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią, Panattoni.

Jednocześnie zaznacza, iż Panattoni obserwuje rynek najemców oraz ruchy konkurencji, czyli potencjalną, nową podaż. - Możemy budować spekulacyjnie pod warunkiem, że będą najemcy i konkurencyjne powierzchnie nie będą powstawać z dużą prędkością - dodaje.

Panattoni chce rozpocząć realizację magazynu w systemie spekulacyjnym na pewno w ciągu 24 miesięcy, ale - jak podkreśla Dobrzycki - firma postara się z nią wystartować w okresie 12 miesięcy.

Deweloperzy zwracają uwagę, iż inwestycjom spekulacyjnym sprzyjają dziś koszty budowy. Są dużo niższe w porównaniu do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2008 roku.

Sektor w liczbach

Rynek powierzchni magazynowej w Polsce obejmuje 7,5 mln mkw., a w budowie są 283 tys. mkw. - przedstawił Krzysztof Kienorow, Associate, Industrial and Logistics Agency, Colliers International.

Jak wynika z danych agencji Colliers, największe rynki pod względem podaży to Warszawa i okolice, gdzie do tej pory wybudowano 2,65 mln mkw. oraz Śląsk, na którym jest 1,44 mln mkw. powierzchni tego typu.

Najwięcej inwestycji jest obecnie prowadzonych we Wrocławiu i okolicach (w budowie jest 84,5 tys. mkw.), w Warszawie i okolicach (51,6 tys. mkw.) oraz Poznaniu (49,9 tys. mkw.).

Plany budowy kolejnych magazynów dotyczą całej Polski, ale przede wszystkim Warszawy i okolic oraz Śląska, gdzie ma powstać po 1,26 mln mkw.

Według danych firmy Colliers za I półrocze br., stopa pustostanów na polskim rynku powierzchni magazynowej sięga 10,49 proc. Najwięcej wolnej powierzchni znajduje się w Polsce Centralnej oraz w Warszawie i okolicach.

  • mitol 2014-03-19 11:15:32
    Jak dla mnie zddecydowanie najlepsze realia pod względem inwestycyjnym daje teraz magazyn, każda nieruchomość magayznowa, szczególnie w dużych miastach. Mając środki można teraz od Jartomu przejmować nawet hale w SSE. No ale właśnie - czy rynek posiada w tym momencie sensowne środki?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA