PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznań stabilnym choć trudnym miejscem pod inwestycje magazynowe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 22 lut 2013 14:55

Poznań stabilnym choć trudnym miejscem pod inwestycje magazynowe

Poznań dla deweloperów powierzchni magazynowo-logistycznych to ciekawa lokalizacja - stwierdzili uczestnicy sesji magazynowej podczas Property Forum Poznań. Głównym problemem regionalnego rynku jest jednak duża konkurencja ze strony innych ośrodków logistycznych - takich, jak Wrocław czy okolice Łodzi. O tym, co może odmienić niekorzystny trend rozmawiali analitycy i przedstawiciele największych deweloperów.

REKLAMA

Sesję magazynową otworzyła prezentacja przygotowana przez Macieja Chmielewskiego, partnera w Colliers International. - Rynek poznański to 4 co do wielkości rynek magazynowy na terenie Polski. Jest tu jeden z najniższych wskaźników pustostanów. Obecnie istnieje w regionie 895 tys. mkw. obiektów klasy A. W budowie jest 19 tys. mkw. powierzchni, ale deweloperzy mogą wybudować nawet 715 tys. mkw. na już posiadanych gruntach. Region na pewno wyróżnia także bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura. Ciągle także pojawiają się nowe firmy, które widzą w okolicach Poznania duży potencjał - tłumaczył Maciej Chmielewski.

Swoją prezentację przygotował także Maciej Nawrocki, dyrektor oddziału terenowego, Agencja Mienia Wojskowego w Gorzowie Wielkopolskim. - Dobrze zainwestowanie pieniądze w nieruchomość przynoszą dobre zyski. Takie nieruchomości znajdują się w Poznaniu - również w portfelu Agencji Mienia Wojskowego - powiedział.

Zdaniem deweloperów powierzchni magazynowej Wielkopolska to ciekawy rynek. - Poznań to rynek dość dojrzały jeśli chodzi o powierzchnię logistyczną. Uważam, że nie powinniśmy spodziewać się tu wielkiego boomu, aczkolwiek jest to rynek wciąż atrakcyjny. Inne miasta Polski są jednak bardzo konkurencyjne i skuteczniej przyciąga inwestorów. Mają także dużo więcej powierzchni do zagospodarowania - powiedział Błażej Ciesielczak, Regional Director Poland w firmie Goodman.

Z opinią przedstawiciela firmy Goodman zgodził się także Marek Dobrzycki, Managing Director, Western Poland w Panattoni Europe. - Potencjał na lokalnym rynku jest nadal spory, choć niższy niż oczekiwaliśmy. W 2012 roku popyt netto osiągnął 3-krotnie niższy poziom niż w 2011 roku - powiedział.

Głównym zagrożeniem dla Poznania, zdaniem uczestników sesji, wydaje się być Wrocław. - Wrocław znajduje się bliżej zachodnich i południowych Niemiec, gdzie mamy do czynienia z bardzo rozwiniętym biznesem. Z Dolnego Śląska jest bliżej także do krajów południa - Czech, Słowacji i Austrii. Firm myślące o dystrybucji towarów na zachód Europy częściej zdecydują się na Wrocław niż Poznań ze względu na bliskość tych rejonów - ocenił Dobrzycki.

Pozytywnie perspektywę rozwoju Poznania ocenił Piotr Bzowski, Leasing and Development Director, PointPark Properties. - Poznań jest jedną z głównych naszych lokalizacji  w Polsce. Oczywiście będziemy ją rozbudowywać - mamy już pozwolenie na budowę 5 kolejnych budynków - zapowiedział podczas Property Forum Poznań.

  • kinkos 2013-03-05 12:09:46
    Największe możliwości daje w tym momencie okolica Warszawy - o dziwo to właśnie tam doszło do największych zmian cenowych, na plus. Warto obserwować newsletter Jartomu - jartom.com/hale nowe okazje pojawiają się co trochę. Pozostaje kwestia posiadania kapitału.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA