PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Pracownicy FagorMastercook domagają się zaległych odpraw

  • Autor: PAP
  • 29 maj 2015 09:32

Ponad 700 pracowników zwolnionych z będącej w upadłości wrocławskiej fabryki sprzętu AGD FagorMastercook domaga się zaległych odpraw. Do tej pory otrzymali 30 proc. obiecanych pieniędzy. W czwartek złożyli petycję w tej sprawie do prezydenta Wrocławia.

REKLAMA

W połowie kwietnia przedwstępną umowę na kupno wrocławskich zakładów FagorMastercook podpisała spółka BSH Bosch Siemens Hausgeraete. Niemiecki inwestor za wrocławską fabrykę AGD zapłaci 90 mln zł, a w jej modernizację ma zainwestować kolejne 120 mln zł.

Pod koniec stycznia tego roku syndyk Teresa Kalisz rozpoczęła w fabryce FagorMastercook procedurę zwolnień grupowych. W zakładach pracowało ponad 800 osób, a produkcja na zlecenie algierskiej firmy Cevital trwała do końca kwietnia. W zeszłym roku z wrocławskich zakładów zostało zwolnionych lub odeszło około 500 pracowników. Dostali oni całość gwarantowanych odpraw. Kolejnych 58 osób zostało zwolnionych pod koniec stycznia i marca tego roku - ci dostali 50 proc. obiecanych odprawa. Ostatnia grupa pracowników, ponad 700 osób, zakończyła pracę z końcem kwietnia. Otrzymali oni do tej pory 30 proc. pieniędzy z tytułu odpraw.

Zdaniem Tadeusza Skoczka, reprezentującego byłych pracowników zakładów FagorMastercook, każdy ze zwolnionych pracowników powinien otrzymać z tytułu odpraw średnio dziewięciokrotność otrzymywanych pensji. "Powinniśmy otrzymać odprawy 30 kwietnia, do tej pory na nasze konta wypłynęło jedynie 30 proc. tej sumy" - powiedział PAP Skoczek. Dodał, że do tej pory nikt nie poinformował zwolnionych pracowników, kiedy otrzymają zaległe odprawy.

W czwartek przedstawiciele byłych pracowników zakładów FagorMastercook złożyli petycję w tej sprawie do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Proszą go, by zajął się sprawą zaległych odpraw. Gmina Wrocław jest jednym z wierzycieli będących w upadłości zakładów FagorMastercook.

"Umówiliśmy się, że dołożymy wszelkich starań, żeby oczekiwania pracowników były zaspokojone. Nie mogę dziś udzielić gwarancji, ale z informacji, które posiadam wydaje się, że ta sprawa zakończy się pozytywnie dla pracowników w ciągu najbliższych dni" - powiedział po spotkaniu z pracownikami prezydent Dutkiewicz.

Syndyk zakładów Anna Łukaszun powiedziała PAP, że nie jest w stanie podać terminu, w którym zostaną wypłacone zaległe odprawy. "Robimy wszystko, by stało się to jak najszybciej, ale to zależy od wielu czynników. Rozmawiamy m.in. z gminą Wrocław o umorzeniu części podatku od nieruchomości" - powiedziała syndyk.

  • 1
  • 2
  • Zbyszko_Jedruch 2015-06-08 01:48:38
    co tam odprawy, kiedy Milmex Systemy Komputerowe i Teleplus z Sosnowca od 1,5 roku nie płacą pracownikom wynagrodzeń ani składek!!!
    hańba, żadna instytucja się tym nie zajmuje!!!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA