PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie milion mkw. w planach - relacja z sesji o rynku magazynów na Propery Forum Wrocław

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lis 2012 08:53

Prawie milion mkw. w planach - relacja z sesji o rynku magazynów na Propery Forum Wrocław

W 2012 roku wrocławski rynek nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej urośnie o 47,9 tys. mkw. wobec niespełna 40 tys. mkw. w 2011 roku. Aktualnie w budowie jest 60 tys. mkw. powierzchni, ale deweloperzy są przygotowani do realizacji dalszych 985 tys. mkw. Czekają tylko na klientów.

REKLAMA

Według firm Colliers i CBRE na Dolnym Śląsku największe skupiska magazynów znajdują się w okolicach Nowej Wsi Wrocławskiej, w Kątach Wrocławskich oraz na Bielanach Wrocławskich. Dodatkowo, oddana w zeszłym roku zachodnia obwodnica znacznie ułatwiła skomunikowanie Wrocławia z północą Polską i przełożyła się na rozwój parków magazynowych również w północnej części miasta.

Piąte miejsce w kraju
Jak informuje Grzegorz Paluch z agencji Colliers, Dolny Śląsk to piąty pod względem wielkości rynek powierzchni magazynowych w Polsce. Dostępna podaż obejmuje tu 713 tys. mkw.

Średni czynsz za mkw. powierzchni magazynowej szacowany jest na ok. 3 euro, ale rok 2013 może przynieść wzrost tej stawki. - Poziom pustostanów będzie maleć, a deweloperzy będą mniej skłonni do negocjacji cen - uważają uczestnicy Property Forum Wrocław.

Jak zauważa Michał Żelazek z CBRE, dostępność wolnej powierzchni we Wrocławiu i okolicach już jest mała. Stopa pustostanów wynosi 9,7 proc., a inwestorzy poszukujący większych magazynów nie mają wielkiego wyboru. Zdaniem Grzegorza Palucha z Colliersa, popyt najemców utrzyma się na poziomie z trzech ostatnich lat.

Takie firmy deweloperskie jak Prologis czy Panattoni deklarują, że nowe inwestycje będą realizować, ale będą one powstawać prawie wyłącznie na potrzeby konkretnych klientów. - Skupimy się na rozbudowie lokalizacji już istniejących na terenie woj. dolnośląskiego - mówi Marek Dobrzycki z Panattoni.

Nowa powierzchnia przypadnie w udziale nie tylko istniejącym centrom logistycznym, ale i nowym lokalizacjom jak Panattoni Park Wrocław III czy Panattoni Industrial Park Wrocław, co łącznie da blisko 632,2 tys. mkw. w regionie.

Z kolei Ewa Zawadzka zdradza, że firma Prologis zrealizuje odważny projekt miejskiej powierzchni magazynowej dla najemców potrzebujących niewielkich powierzchni.

W pierwszym półroczu br. Prologis ukończyło w regionie budowę 19,1 tys. mkw. - jeden budynek magazynowy typy build-to-suit - na terenie Prologis Park Wrocław V dla firmy UPM Raflatac. Wraz z tą nową inwestycją rozpoczął budowę swojego piątego parku dystrybucyjnego w rejonie Wrocławia. Na tej działce, o powierzchni 70 ha, może powstać do 290 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Wszystko zależy od zapotrzebowania na magazyny w tym regionie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA