PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie milion mkw. w planach - relacja z sesji o rynku magazynów na Propery Forum Wrocław

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lis 2012 08:53

Prawie milion mkw. w planach - relacja z sesji o rynku magazynów na Propery Forum Wrocław

W 2012 roku wrocławski rynek nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej urośnie o 47,9 tys. mkw. wobec niespełna 40 tys. mkw. w 2011 roku. Aktualnie w budowie jest 60 tys. mkw. powierzchni, ale deweloperzy są przygotowani do realizacji dalszych 985 tys. mkw. Czekają tylko na klientów.

REKLAMA

Według firm Colliers i CBRE na Dolnym Śląsku największe skupiska magazynów znajdują się w okolicach Nowej Wsi Wrocławskiej, w Kątach Wrocławskich oraz na Bielanach Wrocławskich. Dodatkowo, oddana w zeszłym roku zachodnia obwodnica znacznie ułatwiła skomunikowanie Wrocławia z północą Polską i przełożyła się na rozwój parków magazynowych również w północnej części miasta.

Piąte miejsce w kraju
Jak informuje Grzegorz Paluch z agencji Colliers, Dolny Śląsk to piąty pod względem wielkości rynek powierzchni magazynowych w Polsce. Dostępna podaż obejmuje tu 713 tys. mkw.

Średni czynsz za mkw. powierzchni magazynowej szacowany jest na ok. 3 euro, ale rok 2013 może przynieść wzrost tej stawki. - Poziom pustostanów będzie maleć, a deweloperzy będą mniej skłonni do negocjacji cen - uważają uczestnicy Property Forum Wrocław.

Jak zauważa Michał Żelazek z CBRE, dostępność wolnej powierzchni we Wrocławiu i okolicach już jest mała. Stopa pustostanów wynosi 9,7 proc., a inwestorzy poszukujący większych magazynów nie mają wielkiego wyboru. Zdaniem Grzegorza Palucha z Colliersa, popyt najemców utrzyma się na poziomie z trzech ostatnich lat.

Takie firmy deweloperskie jak Prologis czy Panattoni deklarują, że nowe inwestycje będą realizować, ale będą one powstawać prawie wyłącznie na potrzeby konkretnych klientów. - Skupimy się na rozbudowie lokalizacji już istniejących na terenie woj. dolnośląskiego - mówi Marek Dobrzycki z Panattoni.

Nowa powierzchnia przypadnie w udziale nie tylko istniejącym centrom logistycznym, ale i nowym lokalizacjom jak Panattoni Park Wrocław III czy Panattoni Industrial Park Wrocław, co łącznie da blisko 632,2 tys. mkw. w regionie.

Z kolei Ewa Zawadzka zdradza, że firma Prologis zrealizuje odważny projekt miejskiej powierzchni magazynowej dla najemców potrzebujących niewielkich powierzchni.

W pierwszym półroczu br. Prologis ukończyło w regionie budowę 19,1 tys. mkw. - jeden budynek magazynowy typy build-to-suit - na terenie Prologis Park Wrocław V dla firmy UPM Raflatac. Wraz z tą nową inwestycją rozpoczął budowę swojego piątego parku dystrybucyjnego w rejonie Wrocławia. Na tej działce, o powierzchni 70 ha, może powstać do 290 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Wszystko zależy od zapotrzebowania na magazyny w tym regionie.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA