PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Producent papierosów stworzy kolejne centra logistyczne

  • Autor: PAP
  • 10 wrz 2013 15:05

British American Tobacco, producent wyrobów tytoniowych, chce zatrudnić 500 pracowników w całej Polsce. Od października firma będzie sprzedawać papierosy bezpośrednio detalistom, co może kosztować 400 mln zł w ciągu najbliższych pięciu lat - szacuje BAT. Jednocześnie firma będzie otwierała nowe centra logistyczne.

REKLAMA

Jak mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami prezes zarządu British American Tobacco (BAT) Polska Trading Antal Bekefi, BAT będzie poszukiwać 500 nowych pracowników, w tym głównie przedstawicieli handlowych oraz kierowników zajmujących się sprzedażą. Obecnie firma zatrudnia w Polsce 1200 osób.

200 kolejnych osób miałoby znaleźć pracę u dostawcy usług logistycznych, z którym współpracuje BAT - zapowiedział Bekefi. Wzrośnie też liczba centrów dystrybucji, z których będzie korzystała firma. Docelowo ma ich powstać 24.

Bekefi poinformował, że od października BAT jako pierwsza firma tytoniowa w Polsce będzie dostarczała swoje wyroby bezpośrednio do detalicznych punktów sprzedaży; obecnie jej produkty trafiają tylko do hurtowni. Według niego w ciągu najbliższych pięciu lat zmiana systemu dystrybucji może kosztować 400 mln zł. Główną korzyścią dla firmy ma być lepsza sytuacja konkurencyjna na rynku oraz zwiększenie sprzedaży wyrobów tytoniowych - podkreślił.

Poinformował, że BAT sprzedaje swoje produkty bezpośrednio detalistom m.in. w Brazylii, Kanadzie, Turcji, a także w Rumunii i na Węgrzech. "W pierwszym roku działania tego modelu na Węgrzech nasz udział w rynku wzrósł o 4 pkt proc." - powiedział. BAT chce, by w Polsce ten wzrost sięgnął w ciągu najbliższych kilku lat kilka procent.

Pytany, czy BAT planuje produkować e-papierosy, odparł: "Kupiliśmy w Wielkiej Brytanii firmę, która specjalizuje się w opracowywaniu e-papierosów. (...) Obserwujemy, kiedy i gdzie wejść na ten rynek".

Bekefi zwrócił uwagę, że w Polsce spada legalna konsumpcja papierosów. W pierwszej połowie 2013 roku wolumen sprzedaży obniżył się o 12 proc. w porównaniu z tym samym okresem ub.r. "Generalnie konsumpcja wzrasta, ale legalna maleje, bo sprzedaje się coraz więcej tubek do robienia skrętów" - dodał.

Jak mówił, branża tytoniowa jest ważnym sektorem polskiej gospodarki, bo zatrudnia ponad 0,5 mln osób. W Polsce 14,5 tys. gospodarstw rolnych prowadzi uprawy tytoniu, w których pracuje ok. 60 tys. osób. Na terenie kraju działa sześć fabryk produkujących wyroby tytoniowe, co plasuje nas na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej. Drugie miejsce zajmujemy pod względem wielkości upraw tytoniu.

Podkreślił, że w 2012 roku wpływy z akcyzy i podatku VAT od wyrobów tytoniowych wyniosły 24 mld zł, co stanowi ok. 10 proc. polskiego budżetu, a wartość eksportu wyniosła w tym czasie ponad 6 mld zł.

Grupa BAT ma 28-proc. udział w polskim rynku wyrobów tytoniowych; działa w Polsce od 1991 roku. Należą do niej dwie spółki: British American Tobacco Polska, posiadająca fabrykę wyrobów tytoniowych w Augustowie, oraz British American Tobacco Polska Trading, zajmująca się ich dystrybucją. Fabryka produkuje 38 mld sztuk papierosów rocznie, z czego jedna trzecia trafia na polski rynek, a dwie trzecie do blisko 50 krajów. Grupa jest notowana na londyńskiej giełdzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA