PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Producent słodyczy otworzył fabrykę w Lublinie

  • Autor: PAP
  • 15 lis 2017 16:08

Producent słodyczy otworzył fabrykę w Lublinie Fotolia

Fabryka Cukierków „Pszczółka”, spółka zależna Krajowej Spółki Cukrowej, produkuje wyroby czekoladowe w nowym zakładzie, który uroczyście otwarto w środę w Lublinie. Inwestycja ma wartość 153 mln zł.

REKLAMA

"Oddanie zakładu to początek. Teraz przed zarządem i pracownikami ważne zadanie, żeby w tym zakładzie produkować dobre cukierki, wprowadzić je na rynek i przekonać naszych klientów" - powiedział podczas uroczystości otwarcia nowego zakładu członek zarządu Krajowej Spółki Cukrowej Krzysztof Kowa.

"Pszczółka" jest jednym z największych w Polsce producentów karmelków. Nowa inwestycja, która kosztowała 153 mln zł, pozwoliła firmie na poszerzenie asortymentu o wyroby czekoladowe, m.in. praliny, kule czekoladowe, czekoladki nadziewane, a także galaretki. Nowe produkty "Pszczółki" to odpowiedź na stale rosnący rynek wyrobów czekoladowych.

"Udało się nam w nowym zakładzie połączyć tradycję z innowacyjnością. Tradycja to smak naszych cukierków, który dają nam receptury stosowane już od wielu lat, natomiast innowacje to wzbogacenie tych produktów o wartości cenne dla zdrowia jak witamina C, magnez czy wapń" - powiedział prezes Fabryki Cukierków "Pszczółka" Aleksander Batorski.

Podkreślił, że lubelska fabryka jest polskim producentem słodyczy i tak chce być kojarzona na rynku. W ocenie Batorskiego po latach zachwytu nad jakością zachodnich marek, klienci coraz bardziej doceniają polskie, rodzime produkty.

"Na rynku słodyczy trudno się przebić, są na nim producenci z dużym zachodnim kapitałem. Ja jednak wierzę, że osiągniemy sukces. Dzisiaj świadomość konsumentów jest coraz większa, a jednocześnie mamy takie zjawisko jak patriotyzm konsumencki i my się doskonale w ten trend wpisujemy i w tym widzimy szansę dla nas" - dodał Batorski.

Nowa fabryka, o powierzchni ponad 20,5 tys. m kw. powstała w Lublinie na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec - Podstrefa Lublin. Zainstalowano tu linie do produkcji m.in. pralin polewanych czekoladą, czekoladek nadziewanych oraz galaretek. Zastosowano tu nowoczesne rozwiązania m.in. zimny stempel, czyli urządzenie do wytłaczanie formy czekoladki (do nadziewania), dzięki któremu na całej objętości czekoladowa "skorupka" na jednakową grubość. Wydajność na nowych liniach produkcji wynosi od jednej do dwóch ton słodyczy na godzinę.

Do nowego zakładu przeniesione zostały też linie do produkcji karmelków, które działały w dotychczasowej siedzibie zakładu "Pszczółki" przy ul. Krochmalnej w Lublinie.

Fabryka Cukierków "Pszczółka" działa w Lublinie od 1952 r. Oferuje około 50 rodzajów cukierków - karmelków nadziewanych, twardych, musujących, a także oblewanych czekoladą. Rozszerzenie produkcji o cukierki czekoladowe ma umożliwić "Pszczółce" zwiększenie sprzedaży na rynku krajowym.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA