PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Produkcja rozpycha się w parkach przemysłowo-magazynowych

  • Autor: Colliers
  • 18 maj 2015 20:13

Produkcja rozpycha się w parkach przemysłowo-magazynowych fot.: Andrzej Wawok

Najemcy prowadzący działalność produkcyjną wynajmują już w Polsce łącznie ponad 1,2 mln mkw. To ok. 15 proc. z dostępnej nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej. Polska wciąż przyciąga kolejnych inwestorów m.in. niskimi kosztami pracy. Są one czterokrotnie niższe od średniej w Unii Europejskiej – wynika z raportu „Logistyka vs produkcja. Rynek nieruchomości i zasoby ludzkie” opublikowanego przez Colliers International oraz agencję doradztwa personalnego TEST HR.

REKLAMA

Największa koncentracja sektora produkcyjnego występuje na rynku górnośląskim, warszawskim oraz wrocławskim.

Z raportu wynika, że polski rynek przemysłowo-magazynowy znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. W latach 2011-2013 oddawano do użytku blisko 500 tys. mkw. rocznie. W 2014 na rynek dostarczone zostało ok. 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, co było rekordowym wynikiem od 2009 roku. Na 2015 r. przewidywane jest utrzymanie dynamiki podaży na poziomie porównywalnym z minionym rokiem.

Głównym trendem obserwowanym w sektorze produkcyjnym jest stopniowa rezygnacja z prowadzenia działalności produkcyjnej we własnych obiektach. Jest to tendencja obserwowana w skali globalnej. Długoterminowe umowy najmu coraz częściej stanowią bowiem atrakcyjną alternatywę dla budowy własnego zakładu produkcyjnego. Poprzez przekazanie deweloperowi kompetencji związanych m.in. z zarządzaniem nieruchomościami przedsiębiorstwo w większym stopniu koncentruje się na swojej głównej działalności oraz może obniżyć koszty działalności. Warto jednak zaznaczyć, że na wynajem powierzchni w parkach przemysłowo-magazynowych decydują się głównie przedsiębiorstwa prowadzące produkcję lekką i nieuciążliwą (np. opakowania, elementy dla branży motoryzacyjnej). Uruchomienie tego typu działalności w parku przemysłowo-magazynowym nie wyklucza bowiem wynajmowania pozostałej części budynku przez innego najemcę. Natomiast produkcja ciężka wciąż lokalizowana jest w obiektach własnych firm, na wyodrębnionych terenach przemysłowych.

Obecnie efektywne stawki czynszu wahają się w przedziale od 2 do 2,90 euro za mkw. miesięcznie (m.in. w Polsce Centralnej) oraz od 3,40 do 5,00 euro za mkw. w I strefie warszawskiej. Różnice w czynszach wynikają przede wszystkim z dostępności oraz cen gruntów w danej lokalizacji. Koszty wynajmu obiektu produkcyjnego są zwykle wyższe niż w przypadku standardowej powierzchni.

Autorzy raportu zauważają, że w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej, Polska charakteryzuje się atrakcyjnymi dla inwestorów kosztami pracy. Z najnowszego opracowania Eurostatu wynika, że przeciętne godzinne koszty pracy w Polsce (tj. wynagrodzenia pracownika, koszty szkoleń, składki na ubezpieczenia oraz podatek) są ok. czterokrotnie niższe niż średnia w Unii Europejskiej.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA