PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Produkcja rozpycha się w parkach przemysłowo-magazynowych

  • Autor: Colliers
  • 18 maj 2015 20:13

Produkcja rozpycha się w parkach przemysłowo-magazynowych fot.: Andrzej Wawok

Najemcy prowadzący działalność produkcyjną wynajmują już w Polsce łącznie ponad 1,2 mln mkw. To ok. 15 proc. z dostępnej nowoczesnej powierzchni przemysłowo-magazynowej. Polska wciąż przyciąga kolejnych inwestorów m.in. niskimi kosztami pracy. Są one czterokrotnie niższe od średniej w Unii Europejskiej – wynika z raportu „Logistyka vs produkcja. Rynek nieruchomości i zasoby ludzkie” opublikowanego przez Colliers International oraz agencję doradztwa personalnego TEST HR.

REKLAMA

Największa koncentracja sektora produkcyjnego występuje na rynku górnośląskim, warszawskim oraz wrocławskim.

Z raportu wynika, że polski rynek przemysłowo-magazynowy znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju. W latach 2011-2013 oddawano do użytku blisko 500 tys. mkw. rocznie. W 2014 na rynek dostarczone zostało ok. 1,1 mln mkw. nowoczesnej powierzchni, co było rekordowym wynikiem od 2009 roku. Na 2015 r. przewidywane jest utrzymanie dynamiki podaży na poziomie porównywalnym z minionym rokiem.

Głównym trendem obserwowanym w sektorze produkcyjnym jest stopniowa rezygnacja z prowadzenia działalności produkcyjnej we własnych obiektach. Jest to tendencja obserwowana w skali globalnej. Długoterminowe umowy najmu coraz częściej stanowią bowiem atrakcyjną alternatywę dla budowy własnego zakładu produkcyjnego. Poprzez przekazanie deweloperowi kompetencji związanych m.in. z zarządzaniem nieruchomościami przedsiębiorstwo w większym stopniu koncentruje się na swojej głównej działalności oraz może obniżyć koszty działalności. Warto jednak zaznaczyć, że na wynajem powierzchni w parkach przemysłowo-magazynowych decydują się głównie przedsiębiorstwa prowadzące produkcję lekką i nieuciążliwą (np. opakowania, elementy dla branży motoryzacyjnej). Uruchomienie tego typu działalności w parku przemysłowo-magazynowym nie wyklucza bowiem wynajmowania pozostałej części budynku przez innego najemcę. Natomiast produkcja ciężka wciąż lokalizowana jest w obiektach własnych firm, na wyodrębnionych terenach przemysłowych.

Obecnie efektywne stawki czynszu wahają się w przedziale od 2 do 2,90 euro za mkw. miesięcznie (m.in. w Polsce Centralnej) oraz od 3,40 do 5,00 euro za mkw. w I strefie warszawskiej. Różnice w czynszach wynikają przede wszystkim z dostępności oraz cen gruntów w danej lokalizacji. Koszty wynajmu obiektu produkcyjnego są zwykle wyższe niż w przypadku standardowej powierzchni.

Autorzy raportu zauważają, że w porównaniu z pozostałymi krajami Unii Europejskiej, Polska charakteryzuje się atrakcyjnymi dla inwestorów kosztami pracy. Z najnowszego opracowania Eurostatu wynika, że przeciętne godzinne koszty pracy w Polsce (tj. wynagrodzenia pracownika, koszty szkoleń, składki na ubezpieczenia oraz podatek) są ok. czterokrotnie niższe niż średnia w Unii Europejskiej.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA