PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Produkcja wraca do łask

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 sie 2015 14:53

Produkcja wraca do łask Fot. Fotolia

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że wobec rosnących kosztów operacyjnych na świecie, coraz większa liczba międzynarodowych przedsiębiorstw prowadzących działalność przemysłową, bierze pod uwagę możliwość lokowania swoich zakładów produkcyjnych w Europie.

REKLAMA

Kraje Azji i Pacyfiku nadal zajmują jednak czołowe pozycje wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji przemysłowych świata według rankingu sporządzonego przez firmę Cushman & Wakefield („Where in the World? Manufacturing Index 2015”). Świadczy to o dużym znaczeniu tego regionu dla globalnego przemysłu, ale powoli następują tu zasadnicze zmiany.

W Chinach, które są potęgą przemysłową świata, rosną koszty pracy, co zmniejsza ich konkurencyjność kosztową, a to - z kolei - zwiększa atrakcyjność krajów oferujących niższe koszty operacyjne, takich jak: Malezja i Wietnam. Zwiększa to także prawdopodobieństwo przeniesienia przez producentów działalności z powrotem do Europy.

Firmy produkcyjne zaczęły zwracać większą uwagę na otoczenie biznesowe ułatwiające zarządzanie łańcuchem dostaw, postrzeganie marki oraz miejsce produkcji towarów. To wszystko spowodowało jeszcze większy wzrost atrakcyjności wynikającej z lokalizacji zakładu na rodzimym rynku.

- Z perspektywy Europy prognozy dla sektora produkcji wyraźnie się poprawiły. Wzrost całkowitych kosztów operacyjnych zmniejsza konkurencyjność niektórych krajów azjatyckich, co sprawia, że dla wielu producentów atrakcyjne staje się przeniesienie działalności z powrotem na rodzime rynki. Turcja ma duży potencjał, aby zaistnieć na globalnych rynkach, Wielka Brytania - z kolei - przyciąga producentów zaawansowanych technologii, pozostaje także jednym z głównych ośrodków dla badań i rozwoju oraz innowacji - komentuje Simon O’Reilly, partner i dyrektor ds. zarządzania relacjami z klientami w regionie EMEA firmy Cushman & Wakefield.

W przygotowanym przez Cushman & Wakefield zestawieniu można dostrzec, że w globalnym rankingu 30 krajów o największej produkcji przemysłowej według Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD) wzrosło znaczenie niektórych krajów europejskich. Turcja awansowała w rankingu głównym o trzy miejsca na miejsce 8., a Polska i Holandia – odpowiednio na miejsca 12. (awans o jedną pozycję) i 17. Wielka Brytania uplasowała się na 15. pozycji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA