PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prologis zapowiada nowe inwestycje na rynku powierzchni magazynowej

  • Autor: Prologis
  • 15 lut 2012 09:05

Prologis, właściciel, operator i deweloper obiektów dystrybucyjnych, podsumował 2011 rok. W minionym roku firma wynajęła ponad 1,7 mln mkw. w regionie, z czego prawie 58 proc. w Polsce. Ten wynik pozwolił spółce pobić rekord z 2010 roku w Europie Środkowo-Wschodniej o prawie 400 000 mkw.

REKLAMA

Miniony rok był ważny dla firmy nie tylko ze względu na pobicie rekordu wielkości wynajętej powierzchni w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także ze względu na rekordową fuzję dwóch wiodących na świecie deweloperów powierzchni magazynowej.

Fuzja ProLogis i AMB Property Corporation, zfinalizowanaw czerwcu ubiegłego roku, była największą tego typu transakcją na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Powstała nowa spółka - Prologis, Inc. - wiodący globalny właściciel, operator i deweloper obiektów dystrybucyjnych o łącznej powierzchni ponad 55,7 mln metrów kwadratowych, prowadzący działalność na czterech kontynentach.

W 2011 roku Prologis uzyskał ponad 51-proc. udział w rynku wynajmu powierzchni dystrybucyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej (dane z raportu CB Richard Ellis, styczeń 2012), wliczając umowy zawarte na okres krótszy niż 6 miesięcy. Stanowi to 25-proc. wzrost w stosunku do powierzchni wynajętej przez Prologis w tym regionie w 2010 roku. Ponad połowa nowych umów została zawarta w Polsce.

Nowe umowy najmu firma podpisała na łącznie 385 000 metrów kwadratowych, natomiast przedłużone umowy to 872 000 metrów kwadratowych. Z kolei umowy krótkoterminowe, czyli zawierane na krócej niż 12 miesięcy lub przedłużane z miesiąca na miesiąc, zostały podpisane łącznie na 454 000 metrów kwadratowych. Dzięki podpisanym umowom współczynnik wolnej powierzchni w portfolio Prologis
w Europie Środkowo-Wschodniej zmniejszył się z 16 do 11 proc.

- Mimo trwających w Europie trudności gospodarczych i finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Co w konsekwencji wpłynęło na znaczne obniżenie współczynnika wolnej powierzchni w naszych parkach dystrybucyjnych i zacieśniło współpracę z kluczowymi klientami - podsumował Ben Bannatyne, dyrektor zarządzający Prologis w Europie Środkowo-Wschodniej. - Koncentrowaliśmy się zarówno na wynajmie dostępnej powierzchni, jak i na projektach typu built-to-suit realizowanych na posiadanych gruntach. Dzięki zawieraniu umów krótkoterminowych mogliśmy szybko dostosowywać się do zmieniających się potrzeb naszych klientów i jednocześnie podnosić przychód operacyjny netto.

  • 1
  • 2
  • majus 2012-02-28 12:52:25
    Widziałem ich oferty w wyszukiwarce Jartomu - wciąż mają wiele magazynów, które czekają na klientów. Czy kolejne inwestycje będą miały sens? Skąd wezmą na nie nabywców?

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA