PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum: Deweloperzy powierzchni magazynowych wyciągnęli lekcję z kryzysu

 • Autor: Propertynews.pl (Tomasz Elżbieciak)
 • 28 wrz 2011 16:59

Property Forum: Deweloperzy powierzchni magazynowych wyciągnęli lekcję z kryzysu

Deweloperzy powierzchni magazynowych nie budują już na zapas, licząc - jak przed kryzysem - na dobrą koniunkturę. Dlatego coraz większe znaczenie odgrywają obiekty realizowane w systemie built-to-suit (BTS). Sytuacja na rynku nieruchomości magazynowych była tematem jednej z debat, która odbyła się w ramach Property Forum 2011.

REKLAMA

Deweloperzy powierzchni magazynowych zaczęli odczuwać kryzys na początku 2009 r., który był dla branży bardzo słaby. Odbicie było już odczuwalne w ubiegłym roku, a 2011 r. zapowiada się optymistycznie.

- Z pewnością ten rok będziemy mogli zaliczyć do udanych. W 2010 r. popyt na powierzchnie magazynowe wyniósł ok. 1,2 mln m kw. Natomiast po pierwszym półroczu 2011 r. było to ok. 850 tys. m kw. Pierwsze dwa kwartały są tradycyjnie najsłabsze dla branży, dlatego możemy założyć, że na koniec roku wynik na pewno nie będzie słabszy niż 1,6 mln m kw. - powiedział Jan Barbasiewicz, dyrektor działu powierzchni magazynowych Jones Lang LaSalle.

- Perspektywy rozwoju dla branży są dosyć dobre. Każdy biznes, który miałby tempo rozwoju na poziomie 20-25 proc. można by uznać za rewelacyjny. Musimy jednak pamiętać, że baza była bardzo niska, dlatego daleko nam jeszcze do wyników sprzed kryzysu. Trudno też powiedzieć jak będzie kształtowała się sytuacja w kolejnych latach - wskazał.

Barbasiewicz dodał, że ważnym motorem rozwoju rynku magazynów będzie powstająca sieć dróg i autostrad. Zwłaszcza, że Polskie magazyny działają nie tylko w skali kraju, ale całego kontynentu.

Uczestnicy konferencji podkreślili, że w ostatnich latach wzrosło znaczenie obiektów budowanych w systemie built-to-suit.

- Obiekty BTS były języczkiem u wagi przed kryzysem. Natomiast w ostatnich latach dawały deweloperom pewność co do opłacalności budowanego obiektu. Ten trend jest w szczególności widoczny obecnie, kiedy wszystkim zależy na jak najlepszym wydaniu każdej złotówki. Magazyny BTS nadal będą powstawać - taki trend panuje także w pozostałej części Europy - bo zawsze znajdą się klienci z konkretnym zamówieniem - ocenił Marek Foryński, dyrektor zarządzający strukturą BTS Group w Panattoni Europe.

Zaznaczył, że o BTS-ach nie powinno mówić się jako o magazynach, ale raczej obiektach przemysłowych, gdyż często są też przystosowywane do działalności produkcyjnej.

Bartosz Mierzwiak, market officer ProLogis na Polskę, podkreślił, że jeśli doszłoby do kolejnego spowolnienia gospodarczego, to wzmocniłoby to trend realizowania projektów BTS w Polsce.

 • jartam 2012-01-03 16:03:03
  W 2012 powinni nieźle zarobić. Już teraz po ofertach na oferty.biz.pl widać jest, że wiele będzie się działo. Możemy mieć do czynienia nawet z rekordem ostatnich lat.
 • uczestnik 2011-09-29 10:14:26
  do manuca:

  wstęp na tą konferencję był darmowy - było ciekawie ale i bardzo tłoczno - ale to chyba dobrze
 • manuca 2011-09-29 08:02:49
  Dziękuję za szczegółowe relacje z konferencji na której chciałem się pojawić ale zabrakło funduszy;-) Nie trzeba płacić aby dowiedzieć się z Waszego serwisu z kilkudniowym poślizgiem tego czego dowiedziałbym się płacąc grubą kasę. Tak dalej!!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA