PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Property Forum Wrocław: Rok 2013 na rynku magazynów okiem ekspertów i praktyków

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 lis 2012 17:53

Property Forum Wrocław: Rok 2013 na rynku magazynów okiem ekspertów i praktyków

Rok 2013 na rynku nowoczesnej powierzchni logistyczno-magazynowej w woj. dolnośląskim przyniesie wzrost stawek czynszu. - Poziom pustostanów będzie maleć, a deweloperzy będą mniej skłonni do negocjacji cen - uważają uczestnicy Property Forum Wrocław.

REKLAMA

Jak zauważa Michał Żelazek z CBRE dostępność wolnej powierzchni we Wrocławiu i okolicach jest mała. Inwestorzy poszukujący większych magazynów nie mają wielkiego wyboru, a popyt najemców utrzyma się na poziomie z trzech ostatnich lat.

Takie firmy deweloperskie jak Prologis czy Panattoni deklarują, że nowe inwestycje będą realizować prawie wyłącznie na potrzeby konkretnych klientów. - Skupimy się na rozbudowie lokalizacji już istniejących na terenie woj. dolnośląskiego. Przewidujemy, że przyszły rok będzie okresem stabilizacji - uważa Marek Dobrzycki z Panattoni.

Z kolei Ewa Zawadzka zdradziła, że firma Prologis zrealizuje odważny projekt miejskiej powierzchni magazynowej dla najemców potrzebujących niewielkich powierzchni.

Według uczestników dyskusji rozwojowi sektora w regionie sprzyja dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, która zapewnia szybkie połączenia z Europą Zachodnią. Niestety istniejąca sieć dróg nie gwarantuje już tak doskonałej komunikacji z innymi regionami Polski, poza Górnym Śląskiem.

Według Marka Dobrzyckiego atutami regionu jest też duża dostępność gruntów inwestycyjnych i istnienie czterech specjalnych stref ekonomicznych oraz dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej. - Ważnym argumentem przy podejmowaniu decyzji biznesowej jest również to, że potencjał miasta jest dobrze oceniany przez instytucje finansujące - dodaje Dobrzycki.

Piotr Roczniak z Grupy Skalski zaznaczył, że Wrocław nigdy nie będzie miał takiej pozycji na rynku jak centralne regiony Polski, ale jest i będzie idealną lokalizacją dla najemców produkcyjnych. Nie tylko dużych koncernów, ale i firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na trend przenoszenia obiektów produkcyjnych na tereny przy zachodniej granicy naszego kraju, gdzie dystans do Europy Zachodniej jest niewielki, ale poziom cen najmu jest bardzo konkurencyjny wobec tych rynków.

Wśród najbardziej aktywnych branż kreujących największy popyt na powierzchnię są przedsiębiorstwa z segmentu motoryzacyjnego i elektronicznego, AGD oraz sieci handlowe.

Szeroką ofertę gruntów inwestycyjnych pod przedsięwzięcia logistyczne posiada Agencja Mienia Wojskowego. - Są to tereny zarówno przy autostradach jak i w pobliżu bocznic kolejowych oraz wodnych kanałów transportowych - wymieniał Janusz Paluszkiewicz, szef wrocławskiego oddziału AMW. Dodał, że agencja obserwuje spore zainteresowanie inwestorów tymi lokalizacjami i jest w trakcie finalizacji kolejnych umów sprzedaży nieruchomości. Podkreślił, że wkrótce na sprzedaż zostaną wystawione następne ciekawe działki pod projekty logistyczne i magazynowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • magnus 2012-12-04 12:25:39
    Rynek nieruchomości trzyma się tak, jak powinien, a w 2013 roku dojdzie moim zdaniem do poważnych skoków. Przede wszystkim można oczekiwać wzrostów cen - to najbliższe tygodnie będą dobrą okazją do kupowania nieruchomości magazynowych. Później może być tylko coraz trudniej i drożej - niestety...

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA