PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prosperity na rynku magazynowym trwa

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 wrz 2014 03:26

Prosperity na rynku magazynowym trwa

Inwestycja Amazona to najlepsze co mogło wydarzyć się dla polskiej logistyki od czasu transformacji systemowej - mówił podczas konferencji Property Forum Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę, Panattoni Europę.

REKLAMA

Obecnie w budowie znajduje się ponad 850 tys. mkw. nowoczesnej przestrzeni logistycznej i magazynowej. To najwyższa wartość od 2008 r. Nie przypadkowo ten boom zbiegł się w czasie ze wzrostem gospodarczym na terenie Unii Europejskiej. Rośnie przemysł, poprawiają się wyniki w sektorze usług i handlu, a branża e-commerce z roku na rok rośnie w tempie kilkudziesięciu procent.

Wszystko to sprzyja rozwojowi usług logistycznych w Polsce. Atuty naszego kraju dostrzegają inwestorzy, którzy lokują u nas coraz bardziej wymagające projekty. - Firmy dostają coraz bardziej wyspecjalizowane zlecenia oparte na skomplikowanych procesach logistycznych. To już nie są zwykłe magazyny, gdzie towar podaje się z półek. To zaawansowane technologicznie obiekty w których odbywają się wysoko wyspecjalizowane operacje, a to wymaga wykfalfikowanej siły roboczej - stwierdziła Renata Osiecka, partner Zarządzająca Axi Immo Group Sp. z o. o.

Paneliści konferencji Property Forum 2014 zgodnie podkreślili, że oprócz położenia geograficznego, na atrakcyjność naszego kraju wpływa znacząca poprawa infrastruktury drogowej i transparentność procesów administracyjnych. W przyszłości, sąsiedztwo rynków Ukrainy Białorusi i Rosji daje Polsce szansę stać się pomostem logistycznym między wschodem a zachodem Europy, ale jak na razie inwestorzy nie przejawiają silnego zaangażowania w te rynki.

- Ze względu na napiętą sytuację polityczną, handel ze wschodem nie tylko nie nabiera rozpędu, ale jest wręcz hamulcem dla rozwoju branży logistycznej w tym kierunku. Mamy przykłady kilku firm, które zrezygnowały z inwestycji planowanych na Ukrainie i szukają bezpieczniejszych lokalizacji - powiedział Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Magazynowo-Logistycznej JLL.

- Dziś nowoczesna infrastruktura logistyczna jest zlokalizowana od linii Wisły na zachód i jest nastawiona na obsługę rynku europejskiego lub wewnętrznego - dodał.

To, co jednak dzieje się za naszą wschodnią granicą, nie ma negatywnego oddziaływania na inwestycje zlokalizowane na Ścianie Wschodniej kraju, która do tej pory była omijana szerokim łukiem przez deweloperów. Na realizację projektu w Lublinie zdecydoała się spółka MLP i decyzji nie żałuje.  - Najem idzie zgodnie z planem, nie obawiamy się negatywnych skutków kryzysu rosyjsko-ukraińskiego, ponieważ większość naszych magazynów obsługuje rynek lokalny - komentował Radosław T. Krochta, dyrektor generalny i wiceprezes zarządu MLP Group .- Przewidujemy też dalszy rozwój logistyki na wschodzie Polski, ale nie będzie on na miarę Polski Centralnej czy Śląska - dodał Krochta.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA