PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przed nami boom na e-handel. Polski rynek jest już gotowy

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 mar 2016 10:45

Przed nami boom na e-handel. Polski rynek jest już gotowy Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL

W 2020 roku co dziesiąte zakupy będą robione w Internecie. Czy polski rynek jest przygotowany na rozkwit tego sektora? Sytuację analizuje Tomasz Olszewski, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowo-Przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej, JLL.

REKLAMA

Rynek zakupów internetowych rośnie w niezwykle szybkim tempie. Prawdziwy boom na e-handel w Polsce jednak dopiero przed nami. Jak pokazuje raport JLL i Prologis w 2020 roku co dziesiąte zakupy będą robione w Internecie. Większość to będą produkty, które muszą przejść przez nowoczesne centra dystrybucyjne lub magazynowe. Czy polski rynek jest przygotowany na rozkwit tego sektora?

Wysoki popyt ze strony branży e-commerce zaczął się w Polsce w 2013 roku. Był to ówcześnie efekt trzech dużych transakcji firmy Amazon. W sumie firma ma w naszym kraju trzy centra logistyczne – dwa w Bielanach Wrocławskich, trzecie w Sadach pod Poznaniem. Z analiz JLL wynika, że udział najemców e-commerce w popycie brutto sięgnął w 2014 roku 5,8 procent, a 70 procent ankietowanych operatorów spodziewa się znacznego wzrostu zapotrzebowania na usługi logistyczne. W efekcie wzrośnie także popyt na powierzchnie magazynowe, generowany przez sprzedaż takich produktów jak odzież i dodatki, artykuły gospodarstwa domowego, kosmetyki, elektronika, multimedia i żywność. Każdy miliard złotych wydany w Internecie generuje popyt na powierzchnię magazynową rzędu 18,5 tys. m kw. Do 2020 roku nowe umowy najmu zawarte przez firmy obsługujące sektor e-commerce mogą sięgnąć nawet 700 tys. mkw.

Polski rynek magazynowy przygotowany

Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce sięgają obecnie ponad 9,7 mln m kw. To projekty, które w dużej mierze spełniają oczekiwania najemców e-commerce. Magazyny funkcjonujące na rynkach rozwiniętych to między innymi centra obsługi zamówień internetowych, huby kurierskie i sortownie, miejskie centra logistyczne oraz centra obsługi zwrotów, a także magazyny artykułów spożywczych sprzedawanych online. Wyniki ankiety przeprowadzonej przez JLL pośród operatorów logistycznych oraz sieci handlowych w Polsce wskazują, że te specjalistyczne funkcje magazynów będą coraz częściej wprowadzane również w naszym kraju. Przykładowo, w ciągu następnych pięciu lat 71 procent ankietowanych operatorów logistycznych będzie zgłaszało zapotrzebowanie na centra obsługi zwrotów.

  • 1
  • 2
  • patrycja 2016-04-10 00:27:50
    widzę to po swoich znajomych. sporo rzeczy kupujemy w sieci. fajnym miejscem jest arena.pl. nie tylko same zakupy mnie przyciągnęły ale także możliwość zbierania punktów za działalność na platformie i to przy okazji. a za uzbierane punkty dostaję np. bilety do kina :)

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA