PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysłowa tradycja to atut w rozwoju sektora magazynowego na Śląsku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 lis 2012 13:57

Przemysłowa tradycja to atut w rozwoju sektora magazynowego na Śląsku

Wraz ze stale wzrastającym zapotrzebowaniem na wysokiej klasy, elastyczną powierzchnię biznesową, Śląsk ma szansę stać się ważnym obszarem logistycznym dla całej Europy Środkowej - uważa Joanna Janiszewska, dyrektor regionalny Segro.

REKLAMA

Jak duży potencjał do rozwoju rynku powierzchni magazynowo-logistycznej ma Górny i Dolny Śląsk?

Obecny stopień rozwoju rynku powierzchni magazynowej na Śląsku potwierdza potencjał i znaczenie tego regionu na mapie Polski i Europy. Wraz ze stale wzrastającym zapotrzebowaniem na wysokiej klasy, elastyczną powierzchnię biznesową, Śląsk ma szansę stać się ważnym obszarem logistycznym dla całej Europy Środkowej.

Potencjał Górnego i Dolnego Śląska jest wypadkową kilku czynników. Podstawowe znaczenie ma korzystne położenie geograficzne. Usytuowanie regionu w pobliżu granicy z Niemcami, Czechami i Słowacją pozwala tworzyć centra dystrybucyjne do obsługi całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

W przypadku Górnego Śląska atutem jest doskonałe skomunikowanie drogowe, kolejowe i lotnicze tego regionu nie tylko z resztą kraju, ale i Europą - przez Aglomerację Górnoślaską przebiegają dwa paneuropejskie korytarze transportowe: wschód-zachód oraz północ-południe.

Sąsiedztwo autostrad A1 i A4, a także rozwijająca się dynamicznie sieć dróg lokalnych i krajowych sprawiają, że region jest atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji logistycznych czy przedsiębiorstw produkcyjnych.

Przemysłowa tradycja Górnego Śląska to jego kolejny atut. Działające od lat w regionie firmy produkcyjne, np. z branży motoryzacyjnej, przyciągają kolejnych inwestorów, którzy lokalizują na Śląsku zakłady przemysłowe lub otwierają oddziały swoich firm. Zjawisko to idzie w parze ze wzrostem zapotrzebowania na obiekty projektowane i realizowane na zamówienie konkretnych klientów.

Czy duże znaczenie w rozwoju rynku powierzchni magazynowo-logistycznej ma istnienie stref - Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz wchodzącej w jej skład Podstrefy Gliwickiej?

Strefy ekonomiczne zapewniają inwestorom możliwość prowadzenia działalności na preferencyjnych warunkach. Przyjazny inwestorom klimat współtworzą lokalne władze, które dzięki swojej konsekwentnej polityce zorientowanej na wspieranie inwestycji, umożliwiają nowym podmiotom łatwe i szybkie wejście na lokalny rynek.

Z perspektywy firm inwestujących w regionie o jego atrakcyjności decyduje również dostępność i zasoby doskonale wykwalifikowanej siły roboczej. Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska czy Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - to tylko niektóre przykłady ważnych dla regionu uczelni, kształcących przyszłych pracowników w różnych specjalizacjach.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA