PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przygotuj się do renegocjacji umowy. Praktyczny poradnik dla najemców magazynowych

  • Autor: Katarzyna Bojanowicz, Business Development Director w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cresa Polska
  • 26 paź 2017 12:15

Przygotuj się do renegocjacji umowy. Praktyczny poradnik dla najemców magazynowych Katarzyna Bojanowicz, Business Development Director w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cresa Polska

Umowy najmu powierzchni komercyjnej z reguły zawierane są na czas określony, po którym możliwe jest ich przedłużenie. W ciągu kilku lat sytuacja na rynku może jednak ulec istotnej zmianie – wówczas strony przystępują do renegocjacji, do których warto przygotować się tak samo gruntownie, jak do zawarcia pierwszego kontraktu. O procesie renegocjacji umów najmu mówi Katarzyna Bojanowicz, Business Development Director w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych firmy Cresa Polska.

REKLAMA

Umowy najmu na rynku powierzchni przemysłowych i magazynowych zawierane są co najmniej na 3 lata, a przeważnie na 5 lat lub więcej. W przypadku chęci pozostania w dotychczas wynajmowanej nieruchomości, kończącą się umowę należy przedłużyć i zdecydowanie nie warto czekać z renegocjacjami do ostatniej chwili.

Najlepiej rozpocząć ten proces co najmniej rok przed upływem okresu najmu lub nawet wcześniej, jeśli kwestie wymagające renegocjacji są bardziej skomplikowane lub wchodzi w grę rozbudowa obecnego obiektu i formalności związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę.

Dzięki rozpoczęciu rozmów z wynajmującym z odpowiednim wyprzedzeniem najemca ma wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie rozmowy z obecnym właścicielem lub znalezienie alternatywnej powierzchni w razie niepowodzenia renegocjacji, czyli nieosiągnięcia zakładanych celów. Ponadto najemca, który bierze pod uwagę także możliwość relokacji, zawsze ma silniejszą pozycję negocjacyjną.

Jak przygotować się do renegocjacji?

Renegocjacje warto prowadzić z udziałem doświadczonego doradcy specjalizującego się w rynku nieruchomości komercyjnych, który może wskazać szereg argumentów za zmianą warunków najmu. Dzięki bardzo dobrej znajomości rynku i konkurencji wynajmującego taki specjalista jest w stanie podsunąć kolejne argumenty do wykorzystania w trakcie rozmów. Z tego względu wsparcie profesjonalisty jest właśnie tym, na czym najemcy powinni się skupić w pierwszej kolejności. Proces renegocjacji należy rozpocząć od przeanalizowania sytuacji najemcy i umowy najmu oraz określenia zapotrzebowania na nową powierzchnię. Kolejnym istotnym aspektem jest szczegółowa analiza rynku. Zapewnienie sobie alternatywy na wypadek, gdyby negocjacje nie poszły po myśli najemcy, nie jest jedynie formą zabezpieczenia swoich interesów. To właśnie perspektywa relokacji skłania wynajmującego do podjęcia starań w celu zatrzymania najemcy, który wówczas ma silniejszą pozycję negocjacyjną. Analizując alternatywne lokalizacje, najemca musi mieć świadomość, co może zyskać, a co stracić.

Obie strony umowy najmu zdają sobie sprawę z tego, że zakończenie najmu będzie się wiązało ze znacznymi obciążeniami dla najemcy, na przykład koniecznością przywrócenia powierzchni do stanu pierwotnego czy kosztami przeprowadzki, utratą personelu lub nawet przerwą w prowadzeniu działalności.

Narzędzia niezbędne przed przystąpieniem do renegocjacji to m.in. doświadczony doradca, gruntowna analiza potrzeb najemcy i umowy najmu, dokładne sprecyzowanie wymagań najemcy, analiza rynku i lokalizacji alternatywnych i oszacowanie ewentualnych kosztów relokacji.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA