PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyspieszenie na rynku nieruchomości magazynowych - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 paź 2013 14:55

Przyspieszenie na rynku nieruchomości magazynowych - raport

Na koniec III kwartału 2013 r. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęła poziom blisko 7,7 mln mkw., co w porównaniu z końcem czerwca br., stanowi wzrost o ponad 144 tys. mkw. Wynik ten jest dwukrotnie wyższy od wzrostu odnotowanego w II kwartale, kiedy do użytku oddano około 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej - wynika z raportu Colliers International.

REKLAMA

Wolumen transakcji zawartych w ostatnich trzech miesiącach ukształtował się na nieco niższym poziomie niż w II kwartale i wyniósł ok. 446 tys. mkw. Większość odnotowanego popytu stanowiły nowe umowy (63 proc.), natomiast na renegocjacje przypadło 37 proc. aktywności najemców.

W okresie lipiec - wrzesień 2013 zaobserwowano niewielki spadek wskaźnika powierzchni niewynajętych, który obniżył się do poziomu 10,2 proc. (w porównaniu z 10,5 proc. na koniec czerwca br.).

Stawki czynszów zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach magazynowych utrzymały się na poziomach zbliżonych do odnotowanych
w ubiegłym kwartale.

- Obecnie w budowie znajduje się około 358 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 83 proc. zostało już wynajęte. W związku z powyższym możemy spodziewać się stopniowego spadku współczynnika powierzchni niewynajętych, czego prawdopodobnym skutkiem będzie niewielka tendencja wzrostowa czynszów na wybranych rynkach. Niektórzy deweloperzy rozważają także rozpoczęcie inwestycji spekulacyjnych w wybranych regionach, charakteryzujących się niskim poziomem dostępnych powierzchni magazynowych, takich jak Wrocław czy Poznań - komentuje Maciej Chmielewski, dyrektor w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych Colliers International.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA