PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przyszłościowa inwestycja w Świnoujściu

  • Autor: PAP
  • 20 lip 2016 17:58

Przyszłościowa inwestycja w Świnoujściu fot. Fotolia

Do drugiej połowy września mają potrwać prace przy pogłębianiu odcinka toru podejściowego do Świnoujścia i części toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Do świnoujskiego portu będą mogły wpływać statki o maksymalnym zanurzeniu do 13,5 metra.

REKLAMA

Roboty pogłębiarskie prowadzone są na kilometrowym odcinku toru podejściowego do portu w Świnoujściu i liczącym trzy kilometry fragmencie toru wodnego Świnoujście - Szczecin przy wejściu do świnoujskiego portu - poinformował w środę na swoich stronach internetowych Urząd Morski w Szczecinie.

Przebudowa dwóch odcinków ma zakończyć się w drugiej połowie września br. Dzięki pracom na dwóch odcinkach uzyskana zostanie głębokość 14,5 metra. To z kolei umożliwi przyjęcie w świnoujskim porcie statków o maksymalnym zanurzeniu do 13,5 metra. Obecnie port może przyjmować jednostki o maksymalnym zanurzeniu do 13,2 metra.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych z Gdańska, które jest jego liderem, a także Hegemann GmbH z Niemiec oraz Rohde Nielsen A/S z Danii. Koszt prac czerpalnych to ok. 10,5 mln zł.

"Pogłębianie toru wodnego w Świnoujściu umożliwi przyjęcia większych statków, którymi coraz częściej transportowane są ładunki, a co za tym idzie jego rozwój" - powiedziała PAP Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Żeby duże jednostki mogły być obsłużone w Świnoujściu niezbędna jest jeszcze modernizacja trzech tamtejszych nabrzeży, która leży w gestii zarządu portów. Jak powiedziała PAP Aneta Szreder-Piernicka z zarządu portów, dla tej inwestycji zarząd przystępuje do przygotowania dokumentacji przedprojektowej.

Szczeciński urząd morski przygotowuje także pogłębienie do 12,5 metra toru wodnego Świnoujście-Szczecin na długości 62 kilometrów. Gotowe już są m.in.: studium wykonalności, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i matematyczny model toru wodnego - powiedziała PAP Ewa Wieczorek z Urzędu Morskiego w Szczecinie.

"Pod koniec czerwca podpisaliśmy preumowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na realizację inwestycji, jednak należy pamiętać, że jest ona uzależniona od wdrożenia przez Polskę Ramowej Dyrektywy Wodnej UE" - dodała Wieczorek. Do końca br. ma także potrwać postępowanie środowiskowe dla inwestycji.

Jak powiedziała Wieczorek, w pierwszym kwartale 2017 r. urząd planuje ogłosić przetarg na wykonanie badania dna pod kątem występowania elementów metalowych m.in. pozostałości wojennych. Ogłoszenie przetargu na projekt i realizację robót budowlanych w trybie zaprojektuj i wybuduj planowane jest na przełom 2017 i 2018 r. Realizacja robót budowlanych ma przypaść na lata 2018-2022.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA