PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rada wierzycieli skontroluje działanie syndyk FagorMastercook

  • Autor: PAP
  • 05 lut 2015 17:48

Uchwałę o kontroli działań syndyk będących w upadłości wrocławskich zakładów FagorMastercook podjęła w czwartek rada wierzycieli. Syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej na sprzedaż fabryki z jedynym kontrahentem - firmą Bosch Siemens.

REKLAMA

Jak powiedział w czwartek przedstawiciel gminy Wrocław w radzie wierzycieli Dariusz Ostrowski, kontrola może potrwać dwa tygodnie i przeprowadzą ją przedstawiciele gminy oraz jednego z banków, który również jest wierzycielem fabryki.

"Jako rada wierzycieli skorzystaliśmy z naszych ustawowych uprawnień, ponieważ sytuacja w fabryce jest bardzo trudna. Jeśli nie dojdzie do podpisania umowy do 17 kwietnia, Bosch się wycofa, a maszyny z fabryki trafią na żyletki" - dodał Ostrowski.

Syndyk Teresa Kalisz czterokrotnie odmówiła podpisania przedwstępnej umowy na sprzedaż, ponieważ uznała, że oferta kupna za 90 mln zł - złożona przez BSH Bosch Siemens - jest "skrajnie niekorzystna".

W połowie grudnia 2014 r. rada wierzycieli FagorMastercook jednogłośnie zgodziła się na sprzedaż zakładów za 90 mln zł. BSH ma zainwestować kolejne 120 mln zł; zadeklarował pracę docelowo dla ok. 300 osób. Jednak ponowne zatrudnianie pracowników rozpocznie się dopiero w 2017 r.

Nadzorujący tę upadłość sędzia komisarz Jarosław Horobiowski, przewodniczący VIII Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia Fabrycznej, udzielił syndyk upomnienia. Teraz może ją ukarać grzywną.

Jak powiedział Ostrowski, sytuację prawną w tym postępowaniu komplikują złożone do sądu wnioski trzech mniejszych wierzycieli, którzy nie są reprezentowani w radzie. "Najpierw wnioskowali o wyłączenie sędziego komisarza, a po oddaleniu tego wniosku teraz domagają się wyłączenia wszystkich sędziów z regionu. Jeśli wniosek zostałby uwzględniony, to ten proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy" - powiedział Ostrowski.

W środę pracownicy fabryki protestowali przeciwko działaniom syndyk. Była to kilkunastominutowa pikieta, ale zostały zapowiedziane też inne formy protestu, m.in. strajk włoski. Załoga i związkowcy obawiają się, że jeśli nie dojdzie do sprzedaży, zabraknie pieniędzy na pełne odprawy.

Syndyk pod koniec stycznia rozpoczęła w firmie procedurę zwolnień grupowych. W zakładach pracuje ponad 800 osób i cały czas trwa produkcja na zlecenie algierskiej firmy Cevital. Złożyła ona zamówienie na produkcję kuchenek, okapów kuchennych oraz pralek - o wartości 86 mln zł. Produkcja potrwa do kwietnia 2015 r.

  • 1
  • 2
  • i po fakcie głupi 2015-02-06 05:47:14
    Powołano różne tam CBA, CBŚ, ABW itd, a nadal hulaj dusza piekła nie ma. Może wreszcie ktoś tak na prawdę zajmie się tym krajem a nie PR.? Aby do wyborów!!!!!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA