PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Radosław Krochta o rynku magazynowym: Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 cze 2014 17:25

Radosław Krochta o rynku magazynowym: Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej

Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wynikające z gwałtownie rosnącej aktywności najemców to doskonały czas dla deweloperów. Z drugiej strony nieruchomości z branży magazynowo-logistycznej stają się coraz częściej poszukiwane przez międzynarodowych inwestorów. - Poziom aktualnie realizowanych inwestycji magazynowych potwierdza znaczne przyspieszenie tempa rozwoju - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Radosław T. Krochta, obecny dyrektor generalny firmy MLP Group.

REKLAMA

Jak oceniają Państwo obecnie sytuację na polskim rynku nieruchomości magazynowych i logistycznych?

Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej. Polska jest atrakcyjnym krajem dla zagranicznych inwestorów. Rozwój naszej gospodarki powoduje też zwiększenie zapotrzebowania na nowoczesne powierzchnie magazynowe wśród krajowych przedsiębiorstw. W efekcie spodziewamy się dynamicznego rozwoju branży w najbliższych latach. Poziom aktualnie realizowanych inwestycji magazynowych potwierdza znaczne przyspieszenie tempa rozwoju. Rynek magazynowy rośnie średnio kilkanaście procent rocznie - niezależnie od koniunktury w gospodarce. Widać spore zainteresowanie najemców, a z drugiej strony funduszy inwestycyjnych, które odkupują gotowe parki od deweloperów.

Jak duże znaczenie dla rynku oraz firmy MLP ma branża logistyczna?

MLP Group ma bardzo zróżnicowany portfel klientów. Najwięcej firm reprezentuje branżę logistyczną i dystrybucyjną, wykorzystują one ponad 60 proc. oferowanej przez nas powierzchni magazynowej. Staramy się utrzymać bardzo zróżnicowany portfel najemców, który zapewnia że nasza działalność jest odporna na wszelkie zawirowania makroekonomiczne. To naturalne, że firmy szukają przede wszystkim nowych rynków zbytu, a rozwój logistyki jest najszybszym sposobem realizacji tego celu.

Jak dopasowujcie Państwo swoją ofertę do potrzeb najemców logistycznych?

W ramach projektów BTS i pre-let dostosowujemy obiekty do potrzeb różnego rodzaju najemców. Każda spółka ma indywidualne wymagania, którym staramy się zawsze sprostać. Większa część wynajmowanych przez nas obiektów, przeznaczona jest na cele magazynowe. W zależności od potrzeb konieczne może być zastosowanie urządzeń chłodniczych, podwyższenia parametrów przeciwpożarowych, zwiększenia mocy elektrycznej lub ilości ramp przeładunkowych. Szczegóły zawsze ustalamy z klientem, ale są to dla nas standardowe działania w ramach realizacji projektu „szytego na miarę".

Obecnie dużo firm inwestuje w Polsce w kontekście międzynarodowej dystrybucji ich towarów. Czy Polska będzie dalej miejscem do rozwoju takiej działalności, czy też krajowa dystrybucja przejmie pierwszeństwo w branży?

Dzięki atrakcyjnemu położeniu geograficznemu naszego kraju, można spodziewać się szerszego napływu zagranicznych firm, takich jak Amazon. Niższe koszty zatrudnienia, specjalne strefy ekonomiczne są nie lada atutem. Tak duże inwestycje dają dodatkowe miejsca pracy naszym rodakom i wpływają na atrakcyjność lokalizacji dla kolejnych inwestorów. Polskie przedsiębiorstwa z pewnością nie będą jednak chciały łatwo oddać udziałów w rynku i będą walczyły o utrzymanie pozycji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA