PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekord goni rekord, a popyt na magazyny w Polsce stale rośnie

  • Autor: propertynews.pl
  • 24 lut 2016 09:47

Rekord goni rekord, a popyt na magazyny w Polsce stale rośnie Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Polsce oraz Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield.

W 2015 r. ilość nowej powierzchni magazynowej oddanej do użytku w Polsce przekroczyła 925 tys. mkw.. Rekordowy był popyt, który wzrósł do poziomu 2,47 mln mkw. - wynika z raportu Cushman & Wakefield. To nie koniec optymistycznych wiadomości dla sektora. W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się rozpoczęcia budowy licznych projektów przemysłowych i logistycznych.

REKLAMA

Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły 9 895 000 mkw. pod koniec 2015 r. Wzrost aktywności deweloperskiej odnotowano w niemal wszystkich regionach, zwłaszcza w Poznaniu, na Górnym i Dolnym Śląsku, a także na rynkach wschodzących (Lublin, Rzeszów i Szczecin), gdzie wzrosła liczba nowych terenów inwestycyjnych przygotowanych do budowy nowoczesnych magazynów i obiektów logistycznych.

Popyt na powierzchnię magazynową wzrósł o 5 proc. w porównaniu z 2014 rokiem i wyniósł 2,470 mln mkw., wskutek czego wskaźnik pustostanów w Polsce spadł z 6,8 proc. do 5,2 proc. Najwyższy udział dostępnej powierzchni najmu utrzymuje się w strefie miejskiej Warszawy (9,7 proc.) i w okolicy stolicy (7,3 proc.), a najniższy w regionie Poznania (1,9 proc.).

W 2015 r. największy udział w wolumenie transakcji najmu miały firmy z sektora logistycznego, motoryzacyjnego, produkcji lekkiej oraz sieci handlowe. Zainteresowanie najemców w większym stopniu koncentruje się na głównych rynkach, czyli Polsce Centralnej (22 proc.), okolicach Warszawy (20 proc.) i na Górnym Śląsku (17 proc.), natomiast w Poznaniu i Wrocławiu popyt jest na porównywalnym poziomie 10 proc. Zauważalny jest wzrost popytu ze strony najemców na mniejszych rynkach, takich jak Szczecin, a także w nowych lokalizacjach, takich jak Bydgoszcz. Do największych transakcji ubiegłego roku zalicza się: przedłużenie umowy najmu wraz z powiększeniem wynajmowanej powierzchni przez firmę Goodyear w Tarnów Logistic City Park (56 tys. mkw.), obiekt typu BTS dla Leroy Merlin w Panattoni Park Stryków II (53 tys. mkw.) oraz odnowienie umowy najmu 43 tys. mkw. powierzchni przez Corning w SEGRO Logistic Park Stryków.

Największym rynkiem jest nadal Warszawa i okolice (ok. 30 proc. istniejących zasobów). Jednak coraz lepsza infrastruktura transportowa sprzyja rozwojowi pozostałych rynków regionalnych, takich jak Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław, na które przypada łącznie prawie 59 proc. zasobów kraju. Największą aktywność deweloperską odnotowano w regionie Poznania (23 proc. łącznej podaży w ubiegłym roku), Górnego Śląska (17 proc.), Wrocławia (12 proc.) i okolic Warszawy (10 proc.).

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA