PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekord goni rekord, a rynek wciąż nienasycony

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 sie 2017 11:09

Rekord goni rekord, a rynek wciąż nienasycony Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, Savills

Na koniec roku może ponownie paść rekord podaży na magazynowej i przemysłowej mapie Polski. Obecnie w budowie pozostaje rekordowo dużo powierzchni, jednak polski rynek wciąż nie jest nasycony.


REKLAMA

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej podaje firma doradcza Savills w najnowszym raporcie podsumowującym pierwsze sześć miesięcy 2017 r. Jest to najwyższy wynik w historii.

- Kondycja rynku nieruchomości magazynowych w Polsce nadal jest bardzo dobra. Polski rynek wciąż nie jest nasycony i ma potencjał do dalszego rozwoju. Spadające bezrobocie może stymulować rozwój białych plam na magazynowej mapie Polski, gdyż część najemców może skusić lepszy dostęp do pracowników w tych regionach. Rynek napędza też dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który potrzebuje zaplecza magazynowego i logistycznego. Nic nie wskazuje na to, by koniunktura miał się w najbliższym czasie odwrócić. Co więcej, obecny rok ma szansę być jeszcze lepszym od poprzedniego – mówi Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, Savills.

Zgodnie z raportem "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce" w pierwszej połowie 2017 roku do użytkowania oddano blisko 800 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej. Oznacza to 17 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największymi obiektami dostarczonymi na rynek w tym okresie były: rozbudowa P3 Błonie (47,5 tys. mkw.) w drugiej strefie Warszawskiej, którego właścicielem jest GIC, BTS dla Kaufland (45,7 tys. mkw.) w Bydgoszczy wybudowany przez Panattoni oraz rozbudowa Prologis Park Piotrków II (42,2 tys. mkw.) w regionie Polski Centralnej. Uwzględniając powierzchnie, które już zostały dostarczone na rynek w tym roku i rekordowo wysoki wolumen powierzchni w budowie, na koniec roku należy się spodziewać nowej podaży przekraczającej poziom z 2016 r. (kiedy to sięgnęła prawie 1,2 miliona mkw.).

Obecnie w budowie pozostaje rekordowo dużo powierzchni – ponad 1,6 miliona m kw., czyli ponad dwa razy tyle jak w analogicznym okresie rok temu. Do największych projektów w budowie należą trzy stutysięczniki typu BTS: dwa dla sieci Amazon (161 tys. mkw. w Szczecinie i 135 tys. mkw. w Sosnowcu), których deweloperem jest firma Panattoni oraz magazyn dla sieci Zalando (130 tys. mkw.) w Szczecinie budowany przez firmę Goodman.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA