PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekord goni rekord, a rynek wciąż nienasycony

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 sie 2017 11:09

Rekord goni rekord, a rynek wciąż nienasycony Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, Savills

Na koniec roku może ponownie paść rekord podaży na magazynowej i przemysłowej mapie Polski. Obecnie w budowie pozostaje rekordowo dużo powierzchni, jednak polski rynek wciąż nie jest nasycony.


REKLAMA

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona mkw. powierzchni magazynowej i przemysłowej podaje firma doradcza Savills w najnowszym raporcie podsumowującym pierwsze sześć miesięcy 2017 r. Jest to najwyższy wynik w historii.

- Kondycja rynku nieruchomości magazynowych w Polsce nadal jest bardzo dobra. Polski rynek wciąż nie jest nasycony i ma potencjał do dalszego rozwoju. Spadające bezrobocie może stymulować rozwój białych plam na magazynowej mapie Polski, gdyż część najemców może skusić lepszy dostęp do pracowników w tych regionach. Rynek napędza też dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który potrzebuje zaplecza magazynowego i logistycznego. Nic nie wskazuje na to, by koniunktura miał się w najbliższym czasie odwrócić. Co więcej, obecny rok ma szansę być jeszcze lepszym od poprzedniego – mówi Wojciech Zoń, dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, Savills.

Zgodnie z raportem "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce" w pierwszej połowie 2017 roku do użytkowania oddano blisko 800 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej. Oznacza to 17 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największymi obiektami dostarczonymi na rynek w tym okresie były: rozbudowa P3 Błonie (47,5 tys. mkw.) w drugiej strefie Warszawskiej, którego właścicielem jest GIC, BTS dla Kaufland (45,7 tys. mkw.) w Bydgoszczy wybudowany przez Panattoni oraz rozbudowa Prologis Park Piotrków II (42,2 tys. mkw.) w regionie Polski Centralnej. Uwzględniając powierzchnie, które już zostały dostarczone na rynek w tym roku i rekordowo wysoki wolumen powierzchni w budowie, na koniec roku należy się spodziewać nowej podaży przekraczającej poziom z 2016 r. (kiedy to sięgnęła prawie 1,2 miliona mkw.).

Obecnie w budowie pozostaje rekordowo dużo powierzchni – ponad 1,6 miliona m kw., czyli ponad dwa razy tyle jak w analogicznym okresie rok temu. Do największych projektów w budowie należą trzy stutysięczniki typu BTS: dwa dla sieci Amazon (161 tys. mkw. w Szczecinie i 135 tys. mkw. w Sosnowcu), których deweloperem jest firma Panattoni oraz magazyn dla sieci Zalando (130 tys. mkw.) w Szczecinie budowany przez firmę Goodman.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA