PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowa dekada na rynku nieruchomości magazynowych

  • Autor: propertynews.pl
  • 04 mar 2015 15:56

Łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynoszą obecnie prawie 18 mln mkw. w porównaniu z zaledwie 4,6 mln mkw. dziesięć lat temu. Jest to wielkość zbliżona do zasobów dużych rynków Europy Zachodniej takich jak Niemcy, które dysponują ok. 22 mln mkw. powierzchni, wynika z najnowszych danych międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Ferdinand Hlobil, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „W ostatniej dekadzie rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej rozwijał się bardzo dynamicznie. Sprzyjał temu ponadprzeciętny wzrost gospodarczy, który obecnie stanowi 68 proc. średniego wzrostu PKB w Unii Europejskiej w porównaniu z ok. 52 proc. dziesięć lat temu. Świadczy to o dużym sukcesie gospodarczym Europy Środkowej, która z pewnością będzie nadal się rozwijać".

Powierzchnia niewynajęta
Wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej wynosi obecnie niecałe 8 proc., a napływ nowych najemców przyczynia się do wzrostu popytu na nowe obiekty magazynowo-logistyczne. Pięć lat temu powierzchnia niewynajęta stanowiła ok. 15 proc., natomiast w 2005 r. nieznacznie przekraczała 9 proc.

Ferdinand Hlobil powiedział: „Ilość powierzchni niewynajętej wiele mówi o stanie gospodarki - im niższa stopa pustostanów, tym lepsza koniunktura gospodarcza. Spadek tego wskaźnika świadczy również o rosnącym popycie najemców na nieruchomości magazynowe. Na tym tle w ostatnich 12 miesiącach wyróżniają się szczególnie Węgry, gdzie wskaźnik wolnej powierzchni zmniejszył się o 6 proc. Najmniejszy odsetek powierzchni niewynajętej w łącznych zasobach jest nadal na Słowacji, gdzie wynosi nieco ponad 3 procent".

Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Polsce i Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Wskaźnik pustostanów spadł o około 4 punkty procentowe i wynosi obecnie 6,8%, co jest najniższym poziomem, jaki odnotowano w Polsce od czasu kryzysu ekonomicznego. Istniejąca nowoczesna powierzchnia magazynowa jest szybko absorbowana w całym kraju dzięki wysokiemu popytowi ze strony najemców, co zachęca deweloperów do budowy kolejnych etapów projektów w ramach posiadanych banków ziemi oraz zakupu nowych działek pod przyszłe projekty. Rosnąca aktywność deweloperska odnotowana jest zarówno na głównych podrynkach takich jak Poznań, Górny i Dolny Śląsk, ale również w nowych i wschodzących lokalizacjach takich jak Lublin, Rzeszów i Szczecin, gdzie jest wystarczająca ilość atrakcyjnych dla najemców terenów pod budowę nowoczesnych obiektów magazynowo-logistycznych".

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA