PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowa wartość inwestycji w nieruchomości magazynowe w 2012 roku

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 mar 2013 13:30

Rekordowa wartość inwestycji w nieruchomości magazynowe w 2012 roku

Spowolnienie gospodarcze skutkowało zmniejszeniem popytu, a także wzrostem outsourcingu usług logistycznych. Deweloperzy w dalszym ciągu unikali projektów spekulacyjnych, co przyczyniło się do dalszego spadku wskaźnika pustostanów - podsumowują eksperci Jones Lang LaSalle w raporcie Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce 2012.

REKLAMA

Polsce przez długi czas udawało się unikać skutków kryzysu strefy euro. Jednak w 2012 roku dynamika wzrostu PKB spadła do 2 proc. z 4,3 proc. w 2011 roku. W 2013 roku przewiduje się dalsze spowolnienie PKB do 1,5 proc. Sytuacja ekonomiczna miała przełożenie na to, co działo się na rynku powierzchni magazynowych.

Najważniejszym miernikiem kondycji rynku jest wskaźnik popytu. A ten w 2012 roku znacząco spadł. W sumie wynajęto 1,35 mln mkw., z czego nowe umowy objęły 755 tys. mkw. Wskaźniki te były niższe w porównaniu z 2011 rokiem o odpowiednio: 18 i 24 proc. Wzrósł natomiast udział operatorów logistycznych w popycie, ponieważ firmy w coraz większym stopniu decydowały się na outsourcing dystrybucji.

Mimo spadku popytu, wskaźniki dostępnej powierzchni w dalszym ciągu spadały - z 11,5 proc. na koniec 2011 do 10,1 proc. w grudniu 2012 roku. Na koniec 2012 roku bez najemcy pozostawało 713 tys. mkw. Występowały jednak pod tym względem znaczne różnice między poszczególnymi regionami.

Jak podaje Jones Lang LaSalle, czynsze pozostawały praktycznie na niezmienionym poziomie. Jednak w poszczególnych regionach, a nawet lokalizacjach, mogły występować znaczne różnice w ich wartościach. Tam, gdzie wskaźniki pustostanów były rekordowo wysokie (np. niektóre miejscowości w okolicach Warszawy i w Polsce Centralnej), najemcy mogli liczyć na znaczne ustępstwa ze strony deweloperów. Natomiast w regionach, gdzie zaczyna brakować dostępnych od zaraz magazynów (Poznań, Górny Śląsk, Kraków), deweloperzy byli w trakcie negocjacji znacznie mniej elastyczni.

Inwestycje w nieruchomości magazynowe osiągnęły w 2012 r. rekordową wartość 468 mln euro, co było głównie zasługą trzech transakcji porfelowych. Przy dużym zainteresowaniu inwestorów rynkiem polskim, stopy zwrotu za obiekty najlepszej jakości utrzymywały się na poziomie 8 proc. lub niższym w przypadku transakcji wyjątkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • kanku 2013-10-31 11:03:28
    Podejrzewam, że w 2013 wynik będzie jeszcze lepszy. Przecież mieliśmy do czynienia z jeszcze lepszymi wycenami. Czy mogło się to skończyć inaczej? W Jartomie tych ofert wisi coraz więcej. Trudno przewidzieć ostateczne zmiany, ale może być ciekawie. W końcu gospodarka na poważnie ruszy?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA