PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe nakłady na inwestycje w gdańskim porcie

  • Autor: PAP
  • 12 lip 2016 14:22

Rekordowe nakłady na inwestycje w gdańskim porcie fot. Fotolia

Prawie 119 mln euro, najwięcej w historii, otrzyma Port Gdańsk z UE na realizację trzech projektów transportowych. Do 2020 r. ma być m.in. zmodernizowany tor wodny i rozbudowane nabrzeża w Porcie Wewnętrznym oraz drogi w Porcie Zewnętrznym.

REKLAMA

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk poinformował we wtorek, że trzy projekty zgłoszone przez spółkę znalazły się wśród 16 polskich rekomendowanych przedsięwzięć w zakresie transportu, które Komitet Koordynacyjny CEF Transport zatwierdził do dofinansowania ze środków Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF - z ang. Connecting Europe Facility). Spółka poinformowała, że dwa przedsięwzięcia otrzymały najwyższe, dopuszczalne w ramach tego programu dofinansowanie na poziomie 85 proc.

93,7 mln euro z UE ma być przeznaczone na pogłębienie toru wodnego oraz modernizację Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej, Nabrzeża Mew, Oliwskiego, Zbożowego oraz Nabrzeża Dworzec Drzewny w Porcie Wewnętrznym. Wartość inwestycji to ponad 110,2 mln euro. Dla wszystkich zadań zostały złożone już wnioski o pozwolenia na budowę i ostatnie z nich mają być wydane we wrześniu br.

24,4 mln euro Port w Gdańsku ma otrzymać na rozbudowę i modernizację sieci drogowej i kolejowej w Porcie Zewnętrznym. Budowa i przebudowa ulic o łącznej długości 7,2 km oraz torów o łącznej długości 10 km ma kosztować ponad 28,7 mln euro.

Dotacja pół miliona euro ma być przeznaczona na przygotowanie dokumentacji projektowej i środowiskowej dla infrastruktury kolejowej dla terenów na zapleczu Nabrzeża Dworzec Drzewny oraz infrastruktury drogowej dotyczącej ulicy Ku Ujściu. Projekt studyjny o wartości 1 mln euro ma być realizowany w partnerstwie z miastem Gdańsk.

Podano, że dofinansowanie unijne w wysokości prawie 119 mln euro z funduszu CEF będzie, jak dotąd, najwyższym w historii portu. Umowy w sprawie dofinansowania mają być podpisane przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. w drugiej połowie roku. Przygotowania do realizacji inwestycji trwały od ponad trzech lat. Obecnie trwają procedury wydawania pozwoleń na budowę dla większości zadań.

Port przekonuje, że planowane inwestycje pozwolą na unowocześnienie infrastruktury poprawiającej dostęp do portu zarówno od strony lądu, jak i wody. Ich efektem będzie nie tylko poprawa bezpieczeństwa żeglugi w Porcie Gdańsk, ale też usprawnienie ruchu na lądzie. W 2015 r. w porcie przeładowano rekordowe, prawie 36 mln ton towarów. Spółka szacuje, że dynamika tegorocznych przeładunków wskazuje, że w 2016 r. może być obsłużonych ok. 40 mln ton. Strategia Rozwoju portu do roku 2027, oparta o dane światowe, wykazuje, że w roku 2030 wolumen przeładunkowy Portu Gdańsk może wynieść około 100 mln ton.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA