PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe transakcje w sektorze nieruchomości logistycznych w regionie EMEA

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 mar 2015 15:05

Wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie EMEA sięgnęła 22 mld euro. Jest to najlepszy wynik od 2007 roku. Niekwestionowanym liderem w tym sektorze okazała się Wielka Brytania - wynika z publikacji Colliers International EMEA Industrial & Logistics Snapshot 2015.

REKLAMA

W 2014 roku Wielka Brytania była najsilniejszym i najbardziej atrakcyjnym rynkiem w regionie EMEA pod względem inwestycji w nieruchomości logistyczne i przemysłowe. Zrealizowano tu aż 37% transakcji całego regionu, za około 8,3 mld euro. To ponad dwukrotnie więcej niż w krajach skandynawskich (3,7 mld euro) czy w Niemczech (3,6 mld euro).

- Sektor logistyczny i przemysłowy znów notuje duże wzrosty. Jest to szczególnie widoczne w Wielkiej Brytanii, która przoduje w regionie EMEA. Tam też widocznie wzrosły stawki czynszu, podobnie zresztą jak w Szwecji - szczególnie w Sztokholmie - komentuje Tim Davies, szef Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych na region EMEA.

- Nastroje na rynkach europejskich są pozytywne. Powoli odradza się rynek w Hiszpanii i Irlandii. Ta ostatnia zanotowała wzrost stawek czynszu rok do roku o 22,8% pomimo, że był to jeden z krajów istotnie dotkniętych przez kryzys. W ogólnym ujęciu w sektorze przemysłowym i logistycznym nadal brakuje atrakcyjnych produktów inwestycyjnych. W 2015 roku możemy się zatem spodziewać wzrostu stawek czynszu oraz wartości nieruchomości logistycznych. Będziemy też obserwować powrót inwestycji spekulacyjnych - dodaje Tim Davis.

W 2014 projekty spekulacyjne pojawiły się już w Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach oraz Szwecji.

W Wielkiej Brytanii popyt osiągnął najwyższy wskaźnik od 2010 r. Znaczące transakcje zostały zawarte przez znanych graczy brytyjskiego rynku, w tym Waitrose i Eddie Stobart - na potrzeby tych najemców powstaną nowe budynki. Świadczy to o niedoborze najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku.

Ten niedobór skutkował wzrostem stawek czynszów w takich lokalizacjach, jak: Belfast (12,5%), Birmingham (11,8%), Manchester (11,1%), Bristol (4,3%) i Londyn Heathrow (3,4%).

W Danii, Szwecji oraz Norwegii aktualne zasoby nieruchomości logistycznych i przemysłowych nie spełniły oczekiwań najemców. Stąd ograniczona aktywność na tych rynkach oraz stabilne stawki czynszów. Wyjątek stanowił Sztokholm i Göteborg, w których czynsze wzrosły odpowiednio o 9,1% i 4,5%. Brak podaży odpowiedniej jakości produktów sprawił, że niektórzy duńscy najemcy rozważają wybudowanie własnych obiektów. Dodatkowo w Szwecji zaobserwowano wzrost liczby projektów spekulacyjnych.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA