PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe transakcje w sektorze nieruchomości logistycznych w regionie EMEA

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 mar 2015 15:05

Wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie EMEA sięgnęła 22 mld euro. Jest to najlepszy wynik od 2007 roku. Niekwestionowanym liderem w tym sektorze okazała się Wielka Brytania - wynika z publikacji Colliers International EMEA Industrial & Logistics Snapshot 2015.

REKLAMA

W 2014 roku Wielka Brytania była najsilniejszym i najbardziej atrakcyjnym rynkiem w regionie EMEA pod względem inwestycji w nieruchomości logistyczne i przemysłowe. Zrealizowano tu aż 37% transakcji całego regionu, za około 8,3 mld euro. To ponad dwukrotnie więcej niż w krajach skandynawskich (3,7 mld euro) czy w Niemczech (3,6 mld euro).

- Sektor logistyczny i przemysłowy znów notuje duże wzrosty. Jest to szczególnie widoczne w Wielkiej Brytanii, która przoduje w regionie EMEA. Tam też widocznie wzrosły stawki czynszu, podobnie zresztą jak w Szwecji - szczególnie w Sztokholmie - komentuje Tim Davies, szef Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych na region EMEA.

- Nastroje na rynkach europejskich są pozytywne. Powoli odradza się rynek w Hiszpanii i Irlandii. Ta ostatnia zanotowała wzrost stawek czynszu rok do roku o 22,8% pomimo, że był to jeden z krajów istotnie dotkniętych przez kryzys. W ogólnym ujęciu w sektorze przemysłowym i logistycznym nadal brakuje atrakcyjnych produktów inwestycyjnych. W 2015 roku możemy się zatem spodziewać wzrostu stawek czynszu oraz wartości nieruchomości logistycznych. Będziemy też obserwować powrót inwestycji spekulacyjnych - dodaje Tim Davis.

W 2014 projekty spekulacyjne pojawiły się już w Wielkiej Brytanii, Polsce, Czechach oraz Szwecji.

W Wielkiej Brytanii popyt osiągnął najwyższy wskaźnik od 2010 r. Znaczące transakcje zostały zawarte przez znanych graczy brytyjskiego rynku, w tym Waitrose i Eddie Stobart - na potrzeby tych najemców powstaną nowe budynki. Świadczy to o niedoborze najlepszych nieruchomości dostępnych na rynku.

Ten niedobór skutkował wzrostem stawek czynszów w takich lokalizacjach, jak: Belfast (12,5%), Birmingham (11,8%), Manchester (11,1%), Bristol (4,3%) i Londyn Heathrow (3,4%).

W Danii, Szwecji oraz Norwegii aktualne zasoby nieruchomości logistycznych i przemysłowych nie spełniły oczekiwań najemców. Stąd ograniczona aktywność na tych rynkach oraz stabilne stawki czynszów. Wyjątek stanowił Sztokholm i Göteborg, w których czynsze wzrosły odpowiednio o 9,1% i 4,5%. Brak podaży odpowiedniej jakości produktów sprawił, że niektórzy duńscy najemcy rozważają wybudowanie własnych obiektów. Dodatkowo w Szwecji zaobserwowano wzrost liczby projektów spekulacyjnych.

  • 1
  • 2

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA