PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe wyniki portu w Gdańsku

  • wnp.pl
  • 16 lip 2015 16:55

W I półroczu tego roku ponownie pobity został historyczny wynik obrotów towarowych w Porcie Gdańsk, bowiem na jego nabrzeżach przeładowano ponad 17 mln ton ładunków, o 11,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

REKLAMA

„To niemal najwyższa dynamika wzrostu spośród wszystkich portów czołowej dziesiątki bałtyckiej” – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Te doskonałe wyniki portu to głównie efekt wysokich obrotów towarowych paliwami płynnymi, których przeładowano prawie 7,3 mln ton, o ponad 30 proc. więcej rok/roku. Co za tym idzie, udział tej grupy towarów w strukturze ładunkowej portu wzrósł z 39 proc. w 2014 r. do ponad 42 proc. obecnie.

Do większego znaczenia paliw płynnych w obrotach portu przyczyniła się też rozbudowa Bazy Paliw Płynnych i oddanie na początku czerwca do użytku stanowiska T1. Terminal ten może przyjmować statki o wyporności do 50 tys. DWT.

Wbrew pierwotnym założeniom, w Gdańsku osiągnięto także dobre rezultaty w obsłudze węgla, informuje zarząd portu. Pomimo trudnej sytuacji na rynkach światowych, w ciągu pierwszego półrocza przeładowano tam 1,9 mln ton węgla (+12,5 proc.), z czego ponad 62 proc. stanowił węgiel eksportowy.

Na uwagę zasługują także rezultaty osiągnięte w przeładunkach innych ładunków masowych – było ich 1,7 mln ton, o 3,5 proc. więcej rok/roku. Główną grupę stanowiły kruszywa (52 proc., rok temu – 44 proc.).

W I półroczu mniejsze obroty w Porcie Gdańsk zanotowano w dwóch innych grupach towarowych: drobnicy i zbożu.

Towarów drobnicowych (w przeważającej części w kontenerach) przeładowano 5,5 mln ton, o 1,9 proc. mniej r/r, a liczonych ilościowo – 507,5 tys. TEU (kontener 20. stopowy), tj. o 18,6 proc. mniej.

Spadek ten zarząd portu wyjaśnia efektem rekordowo niskich stawek frachtowych na świecie, które niemal w równym stopniu dotknęły wszystkie porty polskie. Prawdopodobnie wpłynęły na to mniejsze przeładunki towarów w transhipmencie (tranzycie morskim) do Rosji, co odnotowują m.in. porty krajów nadbałtyckich.

W I półroczu w Gdańsku przeładowano też 779 tys. ton zbóż, o 4,9 proc. mniej. Dominowała śruta (42 proc. udział) i pszenica (32 proc. udział).

Ogółem, relacja wolumenu towarów importowanych względem eksportowanych przez Port Gdańsk pozostała na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. wynosiła jak 70 do 30.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA