PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordowe wyniki portu w Gdańsku

  • wnp.pl
  • 16 lip 2015 16:55

W I półroczu tego roku ponownie pobity został historyczny wynik obrotów towarowych w Porcie Gdańsk, bowiem na jego nabrzeżach przeładowano ponad 17 mln ton ładunków, o 11,8 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

REKLAMA

„To niemal najwyższa dynamika wzrostu spośród wszystkich portów czołowej dziesiątki bałtyckiej” – poinformował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.

Te doskonałe wyniki portu to głównie efekt wysokich obrotów towarowych paliwami płynnymi, których przeładowano prawie 7,3 mln ton, o ponad 30 proc. więcej rok/roku. Co za tym idzie, udział tej grupy towarów w strukturze ładunkowej portu wzrósł z 39 proc. w 2014 r. do ponad 42 proc. obecnie.

Do większego znaczenia paliw płynnych w obrotach portu przyczyniła się też rozbudowa Bazy Paliw Płynnych i oddanie na początku czerwca do użytku stanowiska T1. Terminal ten może przyjmować statki o wyporności do 50 tys. DWT.

Wbrew pierwotnym założeniom, w Gdańsku osiągnięto także dobre rezultaty w obsłudze węgla, informuje zarząd portu. Pomimo trudnej sytuacji na rynkach światowych, w ciągu pierwszego półrocza przeładowano tam 1,9 mln ton węgla (+12,5 proc.), z czego ponad 62 proc. stanowił węgiel eksportowy.

Na uwagę zasługują także rezultaty osiągnięte w przeładunkach innych ładunków masowych – było ich 1,7 mln ton, o 3,5 proc. więcej rok/roku. Główną grupę stanowiły kruszywa (52 proc., rok temu – 44 proc.).

W I półroczu mniejsze obroty w Porcie Gdańsk zanotowano w dwóch innych grupach towarowych: drobnicy i zbożu.

Towarów drobnicowych (w przeważającej części w kontenerach) przeładowano 5,5 mln ton, o 1,9 proc. mniej r/r, a liczonych ilościowo – 507,5 tys. TEU (kontener 20. stopowy), tj. o 18,6 proc. mniej.

Spadek ten zarząd portu wyjaśnia efektem rekordowo niskich stawek frachtowych na świecie, które niemal w równym stopniu dotknęły wszystkie porty polskie. Prawdopodobnie wpłynęły na to mniejsze przeładunki towarów w transhipmencie (tranzycie morskim) do Rosji, co odnotowują m.in. porty krajów nadbałtyckich.

W I półroczu w Gdańsku przeładowano też 779 tys. ton zbóż, o 4,9 proc. mniej. Dominowała śruta (42 proc. udział) i pszenica (32 proc. udział).

Ogółem, relacja wolumenu towarów importowanych względem eksportowanych przez Port Gdańsk pozostała na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, tj. wynosiła jak 70 do 30.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA