PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekordy w katowickim porcie lotniczym

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2016 11:10

Rekordy w katowickim porcie lotniczym fot. Fotolia

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, gdzie w maju została uruchomiona nowa baza cargo, liczy w tym roku na obsłużenie rekordowej liczby ładunków. W przyszłości, gdy w pobliżu portu powstanie strefa produkcyjno-logistyczna, wielkość cargo ma jeszcze wzrosnąć.

REKLAMA

W ubiegłym roku w Katowice Airport obsłużono 16 tys. 119 ton ładunków, a od początku roku do końca września br. 13 tys. 63 tony, prawie o 8 proc. więcej (959 ton) niż w tym samym czasie zeszłego roku. Prognozy wskazują na wzrost segmentu cargo zarówno w tym roku, jak i w kolejnych latach.

- Nasi partnerzy na rynku cargo doceniają nowoczesną infrastrukturę lotniska i w jej oparciu planują dalszy rozwoju. Prognozy wskazują, że w najbliższych latach ruch cargo będzie w Pyrzowicach stabilnie rósł - ocenił we wtorek prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik.

W Pyrzowicach swoje bazy mają największe światowe firmy kurierskie, zajmujące się lotniczym transportem towarów. Wszystkie wykonują regularne rejsy do swoich europejskich portów przeładunkowych, które znajdują się na lotniskach w Lipsku, Liege, Kolonii/Bonn i w paryskim porcie Roissy.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze w ostatnim czasie zrealizowało inwestycje, których celem było zwiększenie przepustowości infrastruktury cargo i przyspieszenie procesu obsługi frachtu lotniczego. W południowo-wschodniej części lotniska powstał nowy terminal cargo o powierzchni 12 tys. m kw. wraz z parkingami i siecią dróg wewnętrznych. Przed obiektem powstała nowa płyta postojowa do obsługi samolotów towarowych.

- Oddanie do użytku w maju 2016 r. nowej bazy cargo w południowo-wschodniej części portu jest pierwszym etapem realizacji projektu cargo city. Docelowo chcemy tam stworzyć obszar aktywności produkcyjno-logistycznej i dzięki temu jeszcze bardziej pobudzić rozwój segmentu ruchu towarowego - wyjaśnił prezes GTL.

Przedsięwzięcie hamują obecnie protesty mieszkańców, sprzeciwiających się lokalizacji nowej drogi do tych terenów, wiodącej od węzła Mierzęcice na drodze ekspresowej S1. "Pomimo pewnych trudności związanych z realizacja tego projektu, w tym niezrozumiałych dla mnie protestów w związku z planowaną budową nowej drogi, jestem przekonany, że nasze starania zakończą się sukcesem" - ocenił Tomasik.

Drogą powietrzną transportuje się przede wszystkim towary o wysokiej wartości, takie jak elektronikę, farmaceutyki, części dla przemysłu motoryzacyjnego itp. Według danych Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, udział cargo lotniczego w światowym handlu kształtuje się na poziomie ok. 35 proc. w ujęciu wartościowym, przy ok. 1-procentowym udziale w masie wszystkich ładunków transportowanych lądem, wodą i powietrzem.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA