PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Robi się gorąco

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 mar 2016 13:00

Robi się gorąco Wojciech Dachniewski, starszy negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w firmie Cushman & Wakefield

- Dostępność dużych oraz przygotowanych pod względem infrastruktury gruntów jest w regionie Górnego Śląska ograniczona - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Wojciech Dachniewski, starszy negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w firmie Cushman & Wakefield. Deweloperzy walczą o najlepsze lokalizacje.

REKLAMA

Czy Górny Śląsk może skutecznie rywalizować o inwestorów z innymi ośrodkami?

Górny Śląsk jest największym rynkiem regionalnym, którego zasoby wyniosły na koniec trzeciego kwartału 2015 r. ok. 1,7 mln mkw. Do użytku w 2015 roku oddano prawie 91 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Popyt na nowoczesną powierzchnię utrzymuje się tam na wysokim poziomie, czego potwierdzeniem są transakcje zawarte w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku. Wyniosły one prawie 300 tys. mkw. W budowie pozostaje ok. 99 tys. mkw., natomiast wskaźnik pustostanów na koniec września bieżącego roku wyniósł ok. 5 proc. notując spadek o 2,5 p.p. w perspektywie rocznej.

W regionie Górnego Śląska przeważały nowe umowy. Odnowienia stanowiły 39 proc., a rozszerzenia powierzchni 17 proc. transakcji dokonanych w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku.

Atrakcyjne stawki czynszów za metr kwadratowy, bliskość zagranicznych rynków Europy Południowej, gotowa infrastruktura drogowa, działalność specjalnych stref ekonomicznych, duża aktywność firm deweloperskich, dostępność gruntów pod zabudowę magazynowo produkcyjną, obecność kapitału zagranicznego, bliskość partnerów biznesowych i kooperantów oraz brak problemów z dostępnością wykwalifikowanej siły roboczej przyciągają najemców w region Górnego Śląska.

Nie bez znaczenia jest także infrastruktura kolejowa, działalność portu śródlądowego w Gliwicach oraz dwa porty lotnicze, które są łatwo osiągalne dla biznesu. Nie zawsze jednak wyżej wymienione czynniki wpływają pozytywnie na decyzje firm w kwestii lokalizacji swoich operacji w regionie.

Rynek ten nieustannie konkuruje z innymi rynkami regionalnymi, zwłaszcza z regionem Centralnej Polski.

Jaka jest specyfika regionu? Czy jest branża, która szczególnie chętnie chce tworzyć tu swoje obiekty magazynowe czy produkcyjne?

Specyfiką regionu Górnego Śląska jest duża obecność branży logistycznej oraz motoryzacyjnej, które generuje dość duży popyt na powierzchnie magazynowo-produkcyjne w tym regionie.

Według zebranych danych za pierwsze trzy kwartały roku 2015 najbardziej aktywnymi byli operatorzy logistyczni i dystrybucja - sektor, który wygenerował 41,6 proc. popytu, co daje nam około 123 tys. mkw. wynajętej powierzchni magazynowej.

Drugim sektorem była właśnie branża motoryzacyjna, która miała udział 21,9 proc. w najmie powierzchni magazynowo-produkcyjnych. Kolejny sektor ma już tylko 10,1 proc. udziału w transakcjach, to sektor lekkiej produkcji. Popyt w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku w regionie Górnego Śląska to prawie 300 tys. mkw. wynajętej powierzchni.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA