PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rola specjalnych stref ekonomicznych ulega zmianie

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 kwi 2015 10:21

Specjalne Strefy Ekonomiczne po 20 latach działalności przechodzą ewolucję. Dzisiaj SSE zmieniają się z podmiotu udzielającego pomocy publicznej w stronę „land developera” inwestującego w grunty. Tym samym spełniają ważną misję przyciągania inwestorów na rynek polski i wspierania ich działań - komentują eksperci JLL.

REKLAMA

Specjalne Strefy Ekonomiczne to 14 wyodrębnionych obszarów w Polsce. W każdym z tych obszarów inwestorzy mogą działać na wyjątkowych zasadach. Jak pisaliśmy w portalu Magazyny.pl, inwestorzy mogą liczyć między innymi na zwolnienia z podatku dochodowego i od nieruchomości przez pierwszych kilka lat.

Jeszcze kilka lat temu SSE mogły zaoferować inwertorowi bardzo wysokie poziomy pomocy publicznej. W ciągu ostatniego półrocza obowiązywania podwyższonych poziomów pomocy publicznej wydano 438 zezwoleń na działalność w strefach. To o ponad 70 proc. więcej niż w analogicznym czasie w 2013 roku.

W zeszłym roku, 1 lipca zaczął się nowy etap w „życiu” specjalnych stref ekonomicznych. Zgodnie z nowymi zasadami obowiązują teraz nowe, niższe limity pomocy publicznej.

Jako jedyne, swoje przywileje zachowały regiony na ścianie wschodniej. Na zwrot kosztów kwalifikowanych do 50 proc. mogą liczyć inwestorzy w województwach lubelskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim.

Natomiast w pozostałych województwach maksymalny poziom dofinansowania mieści się w przedziale 25-35 proc., a w Warszawie i okolicach od 15 do 20 proc. Ale mniejsza pomoc to nie wszystko. Teraz żeby taką pomoc otrzymać trzeba spełniać coraz więcej warunków i przejść skomplikowany proces uzyskania ulg.

Wszystkie te zmiany pokazują, że pomoc publiczna nie jest już najważniejszym czynnikiem przyciągającym inwestorów, a przynajmniej nie jedynym.

Co więc może zachęcić do zainwestowania na danym obszarze? Odpowiedź jest bardzo prosta. Inwestorzy chcą mieć gotową działkę, a takie działki oferują strefy. Mało tego, nawet jeśli dana strefa takiej działki nie ma, to może ją dostarczyć szybko i bezpiecznie.

Oczekiwania inwestorów w kwestii przygotowania gruntów są bardzo wysokie. Inwestorzy często działają pod presją czasu, a procedury w związku z pozyskaniem gruntu inwestycyjnego i uzbrojenia działki są długotrwałe. Odpowiedzią na te bolączki są więc dobrze przygotowane działki.

Dobrze przygotowany grunt to w wielu przypadkach klucz do sukcesu. Warunkiem jest jednak zainteresowanie inwestora. Pisząc wprost: właściciel działki musi udowodnić, że na jego terenie chce inwestować jakaś firma. Ale żeby chciała inwestować, działka musi być przygotowana technicznie.

Jak pisały Magazyny.pl, najlepszym sposobem na sukces transakcji sprzedaży gruntu jest właściwe przygotowanie memorandum inwestycyjnego. Stanowi ono wyczerpujące kompendium informacji na temat potencjału danej działki w zakresie przyszłego wykorzystania go przez inwestora. To także swoista wizytówka gruntu, pokazywana potencjalnym nabywcom.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA