PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosną koszty morskiego transportu towarów

  • wnp.pl
  • 19 sty 2015 17:08

W ubiegłym tygodniu w żegludze oceanicznej towarów dał o sobie znać „efekt” chińskiego nowego roku, przypadający na 19 lutego. Stawki frachtu w umowach spotowych wzrosły na większości głównych liniach.

REKLAMA

W efekcie, wskaźnik Shanghai Containerised Freight Index w końcu minionego tygodnia miał wartość 1055,08 USD/TEU (kontener 20. stopowy), czyli powiększył się w ciągu siedmiu dni o 48,8 dolarów za kontener (o 4,8 proc.).

Opłaty transportowe zdrożały na kierunkach pomiędzy portami Dalekiego Wschodu i Europy Północnej (także DCT Gdańsk) - do 1008 USD/TEU (o 33 dolary) oraz na liniach Azja - porty Morza Śródziemnego (i Czarnego) - do 1360 USD/TEU (o 186 dolarów). Powyżej średniej dla wskaźnika SCFI fracht podrożał też na liniach z Azji do portów zachodniego wybrzeża USA - do 2089 USD/FEU (kontener 40. stopowy) do wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej - do 4747 USD/FEU.

Relatywnie największy tygodniowy skok cen (o 17,3 proc.) nastąpił pomiędzy portami Dalekiego Wschodu a Australią - do 763 USD/TEU.O 43 dolary zmalały natomiast stawki frachtu z Azji do portów Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego i wynosiły 775 USD/TEU, a najbardziej (o 13,2 proc.) z Azji do portów Ameryki Południowej - do 1046 USD/TEU.Tendencja zwyżkowa opłat za transport w umowach spotowych może się utrzymać jeszcze przez dwa tygodnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA