PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosną koszty transportu

  • Autor: wnp.pl
  • 26 maj 2015 10:34

Ożywienie wymiany towarowej w Europie, przy spadku mocy przewozowej transportu drogowego, wpłynęło na wzrost cen stawek tego frachtu w pierwszym kwartale br. Był on łagodzony niższymi cenami oleju napędowego, niż w tym samym okresie ub. roku.

REKLAMA

Takie są wnioski z dwudziestego trzeciego wydania raportu "Transport Market Monitor", opracowywanego przez Capgemini Consulting i platformę logistyczną Transporeon.

Z analizy Capgemini Consulting i szacunków indeksu globalnego przepływu w handlu (GTFI) wynika, że w I kwartale br. obroty handlowe w Europie miały wartość 2219 mld euro i wzrosły o 10,3 proc. w porównaniu do IV kwartału ub. roku oraz o 12,7 proc. rok/roku.

W części tak wysoka dynamika wynika ze wzrostu konsumpcji i eksportu w I kwartale br., ale także z silnej deprecjacji euro w stosunku do dolara amerykańskiego, podkreślają autorzy.

W kwartale br. wystąpiła podobna jak w poprzednich latach tendencja spadku wskaźnika cen w transporcie drogowym w Europie w porównaniu do IV kwartału poprzedniego roku, ale w stosunku do I kwartału 2014 r. wzrosły o 3,3 proc.

Wskaźnik cen obliczany jest poprzez porównywanie zmian średniej ceny stawki za kilometr kwartał do kwartału.

W I kwartale 2015 r. o 9,1 proc. zmalał rok/roku wskaźnik możliwości przewozowych (stosunek między popytem całkowitym a możliwościami przewozowym), do poziomu 104 (+14,4 proc.). W marcu wskaźnik ten obniżył się o 8,4 proc. r/r, czemu towarzyszył wzrost wskaźnika cen (o 4,7 proc.).

W ocenie autorów, w ubiegłych latach branża transportowa charakteryzowała się większą konkurencyjnością, czego efektem były wyraźne różnice pomiędzy najwyższą, a najniższą średnią ceną oferowaną za zlecenie przewozowe. Na początku tego roku różnice te były stosunkowo niewielkie.

W I kwartale br. zmalał znacznie wskaźnik cen oleju napędowego, do poziomu 86,1 i jest on niższy o 14,8 proc. w porównaniu rok/roku. Jest on obliczony jest na podstawie danych w Niemczech, pozyskanych ze strony www.aral.de.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA