PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosną koszty transportu

  • Autor: wnp.pl
  • 26 maj 2015 10:34

Ożywienie wymiany towarowej w Europie, przy spadku mocy przewozowej transportu drogowego, wpłynęło na wzrost cen stawek tego frachtu w pierwszym kwartale br. Był on łagodzony niższymi cenami oleju napędowego, niż w tym samym okresie ub. roku.

REKLAMA

Takie są wnioski z dwudziestego trzeciego wydania raportu "Transport Market Monitor", opracowywanego przez Capgemini Consulting i platformę logistyczną Transporeon.

Z analizy Capgemini Consulting i szacunków indeksu globalnego przepływu w handlu (GTFI) wynika, że w I kwartale br. obroty handlowe w Europie miały wartość 2219 mld euro i wzrosły o 10,3 proc. w porównaniu do IV kwartału ub. roku oraz o 12,7 proc. rok/roku.

W części tak wysoka dynamika wynika ze wzrostu konsumpcji i eksportu w I kwartale br., ale także z silnej deprecjacji euro w stosunku do dolara amerykańskiego, podkreślają autorzy.

W kwartale br. wystąpiła podobna jak w poprzednich latach tendencja spadku wskaźnika cen w transporcie drogowym w Europie w porównaniu do IV kwartału poprzedniego roku, ale w stosunku do I kwartału 2014 r. wzrosły o 3,3 proc.

Wskaźnik cen obliczany jest poprzez porównywanie zmian średniej ceny stawki za kilometr kwartał do kwartału.

W I kwartale 2015 r. o 9,1 proc. zmalał rok/roku wskaźnik możliwości przewozowych (stosunek między popytem całkowitym a możliwościami przewozowym), do poziomu 104 (+14,4 proc.). W marcu wskaźnik ten obniżył się o 8,4 proc. r/r, czemu towarzyszył wzrost wskaźnika cen (o 4,7 proc.).

W ocenie autorów, w ubiegłych latach branża transportowa charakteryzowała się większą konkurencyjnością, czego efektem były wyraźne różnice pomiędzy najwyższą, a najniższą średnią ceną oferowaną za zlecenie przewozowe. Na początku tego roku różnice te były stosunkowo niewielkie.

W I kwartale br. zmalał znacznie wskaźnik cen oleju napędowego, do poziomu 86,1 i jest on niższy o 14,8 proc. w porównaniu rok/roku. Jest on obliczony jest na podstawie danych w Niemczech, pozyskanych ze strony www.aral.de.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA