PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie konkurencyjność polskich portów

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2015 16:39

Od 1 stycznia czas odprawy ładunków w polskich portach powinien trwać do 24 godzin. Taki obowiązek nakłada Ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. W ostatnim okresie średni czas odprawy wynosił około 30 godzin.

REKLAMA

Nowe przepisy mają przyczynić się przede wszystkim do wzrostu konkurencyjności polskich portów.

W środę w Gdyni odbyła się konferencja poświęcona zwiększeniu konkurencyjności polskich portów i wdrożeniu ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Wzięli w niej udział m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej nadinsp. Jacek Kapica, Prezesi zarządów portów w Gdańsku i Gdyni oraz przedstawiciele granicznych służb kontrolnych, np. sanitarnych, weterynaryjnych i jakości artykułów rolno-spożywczych.

Ustawa z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, tzw. IV ustawa deregulacyjna, która weszła w życie 1 stycznia 2015 r., wprowadza zasadę przeprowadzenia niezbędnych formalności związanych z przywozem z państw trzecich towarów drogą morską w ciągu 24 godzin od momentu przedstawienia towaru do kontroli granicznej.

Kapica przypomniał, że jeszcze przed wejściem w życie czwartej ustawy deregulacyjnej Służba Celna podjęła szereg działań w zakresie kontroli i odpraw celnych, których efektem było skrócenie trwania formalności związanych z kontrolą towarów w porcie.

"Nie ulega wątpliwości, że () czas odpraw w porcie skraca się, bo służby mają świadomość tego, że również mają wpływ na konkurencyjność polskich portów" - dodał. Zaznaczył, że dotychczas "brakowało koordynacji tych służb, bo można zrobić coś wspólnie szybciej niż każdy oddzielnie". Podał, że w ostatnim okresie średni czas odprawy wynosił około 30 godzin.

Zaznaczył, że ustawa deregulacyjna zobowiązała wszystkie instytucje uczestniczące w odprawie granicznej do dokonywania swoich czynności w ciągu 24 godzin. "Urząd Celny został zobowiązany do koordynacji tych działań () staramy się zaangażować te wszystkie instytucje aby "dociągnęły" do tego standardu odprawy jak najszybszej" - dodał.

Izba Celna w Gdyni do realizacji tego zadania przygotowała specjalną platformę informatyczną - System Koordynacji Kontroli - Porty 24h. Pozwala ona na elektroniczną wymianę informacji pomiędzy właściwymi służbami i inspekcjami kontrolnymi oraz zorganizowanie kontroli towaru w jednym czasie i miejscu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA