PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie podaż powierzchni magazynowej w Polsce. W br. przekroczyła już 8 mln mkw.

  • Autor: propertynews.pl
  • 23 lip 2014 12:55

Rośnie podaż powierzchni magazynowej w Polsce. W br. przekroczyła już 8 mln mkw.

Przybywa nowych projektów magazynowych, także tych budowanych spekulacyjnie. W 2014r. zwiększyła się też aktywność najemców, szczególnie z sektora e-commerce. Czynsze utrzymują się na stabilnym poziomie, choć możliwe są ich wzrosty w lokalizacjach z malejącym poziomem pustostanów -wynika z analizy pierwszego półrocza br. na rynku powierzchni magazynowych, przygotowanej przez . Colliers International.

REKLAMA

Polski rynek magazynowy rozwija się bardzo dynamicznie. Podaż w pierwszej połowie 2014 r. przekroczyła poziom odnotowany w analogicznym okresie 2013 r. Od początku tego roku na rynek dostarczono ponad 326 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej wobec 198 tys. mkw. wybudowanych w pierwszym półroczu 2013 r. Wynikiem oddania do użytku tak znaczącej powierzchni było przekroczenie w 2014 r. poziomu 8 milionów mkw. podaży. Na koniec czerwca 2014 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wyniosły 8,09 miliona mkw.

Również aktywność najemców w I poł. 2014 r. była wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach 2013 r. W analizowanym okresie podpisano umowy na ponad 1 milion mkw., podczas gdy popyt w pierwszej połowie 2013 r. wyniósł około 870 tys. mkw.

Równocześnie obserwowany jest wzrost liczby zawieranych umów krótkookresowych, nie ujmowanych w statystykach zbiorczych. Wolumen tego typu transakcji w pierwszym kwartale 2014 r. wyniósł blisko 45 tys. mkw., natomiast w kolejnych trzech miesiącach podpisano umowy krótkookresowe na 72 tys. mkw.

Współczynnik pustostanów w pierwszym półroczu obniżył się z odnotowanego na początku stycznia 2014 r. poziomu 10,8% o 2 punkty procentowe. Na koniec czerwca 2014 r. dostępne pozostawało 8,8% istniejącej powierzchni magazynowej.

- W pierwszej połowie tego roku rozpoczęto budowy pierwszych projektów spekulacyjnych od czasu kryzysu w 2008 r. W kolejnych kwartałach deweloperzy będą uważnie obserwować rynek, ale nie spodziewamy się znaczącej ilości nowych projektów nie zabezpieczonych umowami najmu. W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy też rosnącą aktywność najemców z sektora e-commerce i spodziewamy się, że ten trend się utrzyma. W najbliższym czasie czynsze pozostaną na stabilnym poziomie na większości rynków, choć w dłuższym okresie spodziewamy się ich niewielkiego wzrostu w lokalizacjach, gdzie zmniejsza się poziom pustostanów. - komentuje Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Multimedia

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA