PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie popyt na magazyny - najemcy pytają o BTS-y

  • Autor: Colliers Int.
  • 20 paź 2011 12:01

Rośnie popyt na magazyny - najemcy pytają o BTS-y

W trzech kwartałach 2011 roku do użytku zostało oddanych blisko 255 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego 112 tys. mkw. dostarczono na rynek w sześciu projektach ukończonych w III kwartale. Obecne całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce szacowane są na ponad 6,66 mln mkw. - podaje najnowszy raport Colliers International.

REKLAMA

- Trzeci kwartał okazał się rekordowym pod względem wolumenu transakcji, który wyniósł ponad 550 tys. mkw., co stanowi 9,5 proc. wzrost w stosunku do II kwartału, 38 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. i aż 45 proc. do analogicznego okresu roku 2010 - mówi Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International.

Nowe umowy stanowiły 67,6 proc. ogółu transakcji, natomiast ekspansje i renegocjacje odpowiednio 7,3 proc. i 25,1 proc. W porównaniu do ubiegłego kwartału udział nowych umów najmu zwiększył się o około 17,5 proc. a ekspansji o 7 proc., natomiast liczba renegocjowanych umów spadła o blisko 20 proc.

Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniósł 11,3 proc.

Czynsze za powierzchnie magazynowe generalnie pozostają na stabilnym poziomie, jednakże w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej spada widoczna jest już tendencja wzrostowa.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 330 tys. mkw. powierzchni magazynowych z czego około 40 proc. powinno zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Warto zauważyć, że 66,5 proc. budowanej powierzchni jest już wynajęta. Projekty spekulacyjne nadal mają niewielki udział w rynku, chociaż biorąc pod uwagę fakt, że współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje cały czas tendencję spadkową możemy spodziewać się wzrostu liczby planowanych inwestycji w dużej części spekulacyjnych. Rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej, jak np. Kraków, będą nadal w kręgu zainteresowań deweloperów, natomiast dla najemców projekty typu BTS będą interesującą opcją.

- Przewidujemy dalszy wzrost popytu zarówno w strefach warszawskich, jak również w pozostałych regionach - dodaje Maciej Chmielewski. - Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej na większości rynków, będą wykazywać tendencję wzrostową w kolejnych kilku kwartałach - podsumowuje.

Zobacz cały raport Rynek magazynowy 3 kwartał 2011

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • investor 2011-10-28 16:52:18
    W centrum Oświęcimia, posiadam halę magazynową murowaną z zapleczem, uzbrojenie, o pow.zab. 1200 m2 oraz grunt ca 0.5 ha , chętnie sprzedam lub wejdę we współpracę .

    kontakt : capitalinvestment@wp.pl
    tel. 602836760

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA