PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie wartość inwestycji w krajach CEE

  • Autor: propertynews.pl
  • 10 lut 2015 16:36

Rośnie wartość inwestycji w krajach CEE

Popyt na nieruchomości biurowe i handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej, idący w parze z rosnącym apetytem inwestorów w sektorze przemysłowo-logistycznym sprawiły, że wartość inwestycji w 2014 roku sięgnęła 10,5 mld euro. Odnotowano około 120 transakcji, z czego blisko jedną trzecią zawarto przy udziale Colliers International.

REKLAMA

Z danych Colliers wynika, że apetyt inwestorów wzrósł zwłaszcza w sektorze przemysłowo-logistycznym, odzwierciedlając zmiany w strukturze rynku, dawniej zdecydowanie zdominowanego przez sprzedaż powierzchni biurowych i handlowych.

W 2014 roku sprzedaż nieruchomości przemysłowych i logistycznych w regionie CEE stanowiła ponad 17 proc. całkowitej wartości transakcji, znacząco przekraczając średnią w regionie EMEA, która wyniosła około 9 proc.

Rynki Grupy Wyszehradzkiej - Polska, Czechy, Węgry i Słowacja - przerosły oczekiwania w zakresie wartości inwestycji. W całym regionie przodowała Polska, gdzie wartość wszystkich transakcji przekroczyła 3 mld euro, co odpowiadało 30 proc. łącznej aktywności.

Inwestycje na Węgrzech, w Czechach i Słowacji wzrosły w ujęciu rocznym o 70-80 proc., ale na szczególne wyróżnienie zasługują Czechy, gdzie odnotowano inwestycje wynoszące niemal 2 mld euro, co oznacza drugi najlepszy rok w historii oraz udział rynku w regionie CEE na poziomie 19 proc. Dodatkowo, transakcje na ponad 500 mln euro zamknięto na Słowacji, dzięki czemu rok 2014 był rekordowym w historii tego rynku. Podobne wartości zostały osiągnięte również na Węgrzech, co wskazuje na poprawę nastrojów w gospodarce i wśród inwestorów.

Dla Rumunii oraz Bułgarii również był to dobry rok. Największy wzrost wartości transakcji, o blisko 300 proc., zanotowała Rumunia, kończąc rok z transakcjami o łącznej wartości 800 mln euro (znacznie więcej niż w roku 2013). Bułgaria zanotowała natomiast wzrost o 160 proc. rok do roku. Znaczny wzrost aktywności na tych rynkach to dowód przesunięcia sentymentu inwestorów w kierunku mniej dojrzałych rynków w regionie.

Przy założeniach, że przez kolejne dwa lub trzy lata gospodarka w regionie pozostanie na tym samym etapie cyklu koniunkturalnego, rynki regionalne będą korzystać z poprawy warunków rynkowych oraz puli wolnych środków inwestorów poszukujących możliwości inwestowania w nieruchomości komercyjne na całym świecie.

Damian Harrington uważa, że ważną kwestią jest to, by ceny na rynkach CEE pozostawały konkurencyjne względem innych rynków regionu EMEA, gdzie zmniejsza się możliwość dalszej kompresji stóp kapitalizacji.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA