PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowym

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 paź 2014 15:41

Rośnie zainteresowanie inwestorów sektorem magazynowym

2014 rok to trzeci rok z rzędu, w którym obserwujemy wzrost zainteresowania inwestorów najlepszymi obiektami logistycznymi i przemysłowymi w Polsce. Spodziewamy się także zwiększonego zainteresowania nieruchomościami z potencjałem wzrostu wartości, w związku z obecnie występującą organiczną dostępnością najlepszych aktywów na sprzedaż. Spodziewamy się również, że w nadchodzących miesiącach inwestorzy będą rozważać zakup całych portfeli w związkiem z brakiem dużych, pojedynczych nieruchomości na sprzedaż - mówi Michał Ćwikliński, dyrektor zarządzający i szef Działu Inwestycyjnego w Savills Polska.

REKLAMA

Według analityków Savills, aktywność w sektorze magazynowym pozostanie wysoka, a wartość transakcji może nawet przekroczyć zeszłoroczną, rekordową kwotę 607 mln euro. W drugiej połowie 2014 roku spodziewane jest zamknięcie kilku większych transakcji w branży magazynowej, które mogą wyznaczyć nowy punkt odniesienia dla najlepszych stóp kapitalizacji, w szczególności dla magazynów wynajętych w całości jednemu najemcy. 

Łączny wolumen transakcji inwestycyjnych w Polsce w I, II i III kwartale 2014 roku wyniósł około 1,94 mld euro, co wskazuje na około 7 proc. spadek w stosunku do ubiegłego roku - wynika z najnowszego raportu Savills analizującego rynek inwestycyjny w Polsce. Analitycy Savills przewidują, że roczna wartość transakcji inwestycyjnych może osiągnąć około 3,25-3,65 mld euro, zakładając że w IV kwartale 2014 roku sfinalizuje się kilka większych transakcji na rynku biurowym i handlowym. Ten wynik oznaczałby wzrost o około 11 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Według szacunków Savills, inwestorzy z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA zdominowali polski rynek inwestycyjny, a ich udział we wszystkich transakcjach wyniósł 84 proc. Polscy inwestorzy uczestniczyli w około 7,4 proc. transakcjach, co jest nieco poniżej długookresowego trendu.

Jak prognozują analitycy Savills, stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości biurowych pozostają stabilne. Najlepsze stopy na rynku warszawskim osiągają obecnie 6 proc. Dla wiodących miast regionalnych, jak Wrocław i Kraków, stopy zwrotu utrzymują się na poziomie 7,25-7,50 proc. W Poznaniu i Gdańsku stopy zwrotu są nieco wyższe (7,50-8,00 proc.), podczas gdy w Katowicach kształtują się na poziomie 8,50 proc.

Stopy zwrotu dla najlepszych nieruchomości handlowych wynoszą obecnie 5.75 proc. dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie i 6.00 proc. dla najlepszych centrów w miastach regionalnych, oraz na poziomie 7,50-8,00 proc. dla najlepszych centrów w mniejszych miastach. Dla nieruchomości magazynowych, stopy zwrotu kształtują się na poziomie 7.50 proc., biorąc pod uwagę nowoczesny obiekt wynajęty w całości jednemu najemcy na okres przynajmniej 10 lat, położony w dobrej lokalizacji przy głównych węzłach logistycznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA