PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozwój handlu szansą dla polskiego rynku logistycznego

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 mar 2014 07:47

Rozwój handlu szansą dla polskiego rynku logistycznego

Zgodnie z opublikowanymi ostatnio raportami wiodących firm doradczych, największe firmy wynajmujące powierzchnie w centrach logistycznych upatrują duże możliwości rozwoju w naszym kraju. Potencjał polskiego rynku wiążą z dynamicznym rozwoju handlu i produkcji oraz niższych, niż w krajach Europy Zachodniej, kosztach pracy.

REKLAMA

Na przestrzeni ostatnich kilku lat polski sektor magazynowy notuje rosnące zapotrzebowanie na rozwiniętą bazę logistyczną przeznaczoną m.in. do składowania surowców pod produkcję lub magazynowania wyrobów gotowych, które mogą być w jak najkrótszym czasie dostarczane do obiektów handlowych. Coraz większe zainteresowanie wynajmem powierzchni w parkach logistycznych przejawiają także firmy sektora lekkiej produkcji.

Coraz częściej pojawiają się zapytania o hale logistyczne, oferujące specjalistyczne rozwiązania technologiczne dokładnie sprecyzowane przez najemcę. Czas najmu w tego typu obiektach to z reguły przynajmniej 10 lat, co czyni takie projekty bardzo atrakcyjnymi dla inwestorów. Popyt na parki magazynowe związany jest przede wszystkim z dynamicznym rozwojem produkcji i handlu oraz e-handlu w tej części Europy.

- Współczesny konsument nie chce czekać tygodniami na zamówiony w internecie towar, zaś w sklepie oczekuje pełnej gamy kolorów, wzorów i rozmiarów, co wymaga zabezpieczenia szerokiej, ciągle dostępnej oferty produktów. Tym samym, przewaga konkurencyjna w handlu zależy już nie tylko od ceny, ale w coraz większym stopniu od dostępności produktu, który klient chce dostać "tu i teraz". Stąd lokalizowanie wyspecjalizowanych centrów logistycznych w pobliżu odbiorców, by maksymalnie skrócić czas dostarczenia towarów do sklepów i konsumentów - tłumaczy Piotr Wąs, Leasing and Development Director, PointPark Properties.

Rozwój sektora magazynowego w Polsce coraz częściej kształtuje dynamiczny rozwój e-handlu, wykorzystywany przez najemców równolegle z regularną działalnością. Firmy łączące sprzedaż tradycyjną z handlem przez Internet coraz częściej interesuje powierzchnia magazynowa, która będzie w stanie obsłużyć oba te rynki. Zapotrzebowanie na hale logistyczne, w których możliwe będzie przygotowanie towarów zarówno do sklepów regularnych, jak i dla klientów internetowych, wiąże się z koniecznością odpowiedniego wyposażenia np. tradycyjnej formy zaregałowania oraz dodatkowego, nowoczesnego systemu sortującego.

- Im więcej powstaje obiektów handlowych, im bardziej rozwijają się sieci handlowe oraz sam handel w odpowiedzi na coraz bardziej wyszukane potrzeby coraz bardziej wymagających klientów, tym większe staje zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe - podsumowuje Piotr Wąs.

Szacuje się, że 75 proc. najemców obiektów magazynowych w Polsce, w najbliższych dwóch latach planuje powiększyć zajmowane przez siebie powierzchnie. Co więcej, konkurencyjność polskiego rynku sprawia, że duże, międzynarodowe firmy, coraz chętniej lokują swoje główne centra dystrybucyjne właśnie w naszym kraju.

Sektor logistyczny coraz bardziej się specjalizuje i różnicuje, zmieniają się formuły użytkowania hal magazynowych, w konsekwencji najemcy częściej oczekują stworzenia możliwości zainstalowania wyszukanych technologii i specjalistycznego wyposażenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA