PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rozwój przewozów cargo szansą dla rynku magazynowego

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 19 maj 2015 09:12

Rozwój przewozów cargo szansą dla rynku magazynowego Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo

Rosnące obroty w sektorze e-commerce, rozwój firm z branży nowoczesnych technologii i nowi inwestorzy potrzebujący dostępu do drogich towarów produkowanych poza granicami kraju pozytywnie wpływają na wzrost lotniczego transportu cargo. Jak tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Renata Osiecka, partner zarządzająca Axi Immo, dalszy rozwój branży może pozytywnie wpłynąć na rynek magazynowy.

REKLAMA

- Polski lotniczy transport cargo to zaledwie 1 proc. całego ruchu w Europie. Nasz kraj obsługiwany jest pod tym względem głównie z niemieckich portów lotniczych, które stanowią główną konkurencją dla regionalnych portów w Polsce. Jeśli chodzi o największe obroty cargo w Polsce , dominuje Warszawa, gdzie w 2014 roku przewieziono 53 tys. ton towarów. Drugie miejsce zajmują Katowice z 18 tys. ton. Dysproporcja jest więc bardzo duża - tłumaczy Renata Osiecka.

Względnie słaba sytuacja polskich portów lotniczych jeśli chodzi o wolumeny przewożonego towaru nie zmienia faktu, że rynek ma olbrzymie szanse do rozwoju. - Szansą dla portów lotniczych jest rosnące znaczenie e-commerce. Do tej pory nie zaobserwowaliśmy jednak znaczącego wzrostu obrotu cargo dla tego sektora. W przyszłość wpływ tego handlu na sektor może jednak wzrosnąć - komentuje partner zarządzająca Axi Immo.

Pozytywnie na rynek może również wpłynąć rozwój firm z branży nowoczesnych technologii, firm farmaceutycznych czy branży kurierskiej. Jednocześnie pozytywnie na transport cargo wpływają inwestycje zagraniczne, szczególnie firm, które potrzebują drogich części transportowanych drogą lotniczą.

- Wiele zależy od polityki firm logistycznych i kurierskich. Niektóre wolą posiadać magazyny tuż przy lotniskach, inne korzystają z transportu drogowego i przewożą towary do większych punktów dystrybucyjnych zlokalizowanych przy głównych węzłach autostradowych i dróg ekspresowych - dodaje Osiecka.

Powyższe czynniki sprawiają, że w najbliższej przyszłości projekty magazynowe zlokalizowane przy lotniskach mogą stać się potrzebne kolejnym najemcom. Renata Osiecka wskazuje tu przede wszystkim na Rzeszów, Kraków, Wrocław i Poznań.

- Olbrzymi potencjał dla przyciągnięcia logistyki ma Rzeszów. Lotnisko zlokalizowane jest blisko miasta, ma bardzo dobre połączenie drogowe. W okolicach miasta rozwinięty jest także przemysł m.in. lotniczy, potrzebujących towarów transportowanych głównie za pomocą samolotów. Do tego niebagatelne znaczenie ma SSE oraz sama możliwość przylotu kierownictwa firmy z innych krajów do swojego oddziału - zauważa Renata Osiecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA