PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rusza duża inwestycja Mitsubishi Hitachi Power Systems w Polsce

  • wnp.pl
  • 02 cze 2014 11:56

Rusza duża inwestycja Mitsubishi Hitachi Power Systems w Polsce

Powstanie Mitsubishi Hitachi Power Systems otworzyło proces budowy w Polsce zaplecza remontowo-serwisowego koncernu. Polska należy do najważniejszych rynków dla MHPS w Europie, dlatego koncern chce i będzie tu inwestować - powiedział portalowi wnp.pl Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę.

REKLAMA

Jak podkreślił Różacki, fuzja biznesów energetycznych Mitsubishi oraz Hitachi będzie miała bardzo istotny wpływ na polski rynek. Dodał, że połączone koncerny oferują produkty i usługi, które w wielu obszarach się uzupełniają.

- W przypadku Polski szczególne znaczenie ma potencjał w zakresie bloków gazowo-parowych, których Mitsubishi jest wiodącym światowym dostawcą. Dotychczas Hitachi oferowało w tej technologii tylko bloki o małej mocy - wskazał Różacki.

Zaznaczył, że duże koncerny przeznaczają równie znaczące nakłady na działania badawczo-rozwojowe, które mają dostosować ich ofertę do wymagań danych rynków.

- Teraz będzie dotyczyć to także rynku polskiego. Dotyczy to m.in. rozwoju technologii energetycznych pod kątem wzrostu ich efektywności oraz ochrony środowiska - stwierdził.

- Zwłaszcza to drugie ma znaczenie w związku z coraz wyższymi wymaganiami norm dotyczących emisji pyłów oraz tlenków siarki i azotu. Mitsubishi Hitachi Power Systems posiada rozwinięte technologie odsiarczania i odazotowania. MHPS ma także własną technologię CCS oraz przemysłowe technologie zgazowania węgla IGCC - wskazał.

Dodał, że bloki węglowe w Europie będą przez MHPS oferowane w oparciu o dotychczasowa ofertę Hitachi Power Europe, która jest dostosowana do wymagań tego rynku i wzbogacona nowoczesnymi technologiami z Japonii.

Różacki, pytany o dalsze perspektywy inwestycji energetycznych, powiedział, że w Polsce jest jeszcze miejsce na 2-3 duże bloki węglowe, zwłaszcza na węgiel brunatny.

- Otwartym tematem pozostają inwestycje gazowe, jak te planowane przez PGNiG w Elektrociepłowni Żerań, a także przez Tauron w Elektrowni Łagisza. MHPS będzie chciało startować we wszystkich nowych przetargach na generalne wykonawstwo dużych bloków energetycznych - zapowiedział Różacki.

- Czekamy też - tak, jak cała branża - na decyzje dotyczące polityki energetycznej, które na wiele lat wskażą kierunki rozwoju sektora elektroenergetycznego - podkreślił.

Z początkiem lutego 2014 r. rozpoczęło działalność MHPS - joint venture, w którym dwa japońskie koncerny, Mitsubishi oraz Hitachi, skupiły swoje dywizje biznesowe związane z energetyką konwencjonalną.

Decyzje o zawiązaniu joint venture podjęto w 2012 r. MHPS - w którym Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. ma 65 proc., a Hitachi, Ltd. 35 proc. - obejmuje 58 spółek zależnych, w tym 9 w Japonii i 48 na innych rynkach.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA