PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszyła inwestycja magazynowa w Tychach warta 25 mln zł

  • Autor: PAP
  • 26 cze 2015 13:24

Koncern Nexteer Automotive rozpoczął w Tychach budowę nowego zakładu. Początkowo ma to być powierzchnia magazynowa, potem obiekt ma być wyposażany w maszyny i infrastrukturę do produkcji elektrycznych układów kierowniczych. Obok powstanie też mini tor testowy.

REKLAMA

Jak przekazał PAP w piątek rzecznik Nexteer Automotive na Europę Piotr Dembiński, rozplanowana na pięć lat inwestycja wiąże się z rozwojem coraz powszechniej wykorzystywanej przez producentów samochodów technologii elektrycznych układów kierowniczych (tzw. EPS - Electric Power Steering).

Budowany kosztem ok. 25 mln zł obiekt o powierzchni niemal 10 tys. mkw. ma być gotowy w pierwszym kwartale 2016 r. Stanie obok działającego od 1997 r. zakładu firmy w Tychach. "Nasz nowy zakład będzie początkowo powierzchnią magazynową, jednak z potencjałem przekształcenia go w niedalekiej przyszłości w zakład produkcyjny" - wskazał dyrektor tyskiego zakładu Nexteer Automotive Dariusz Bizacki.

"Pierwszy od wielu lat wzrost sprzedaży samochodów w Europie w 2014 r. i przekładające się na to zwiększenie zapotrzebowania na układy EPS, to bardzo pozytywne sygnały płynące z rynku. Fakt, że od 1999 r. wyprodukowaliśmy globalnie już 30 mln elektrycznych systemów, a zapotrzebowanie na nie nieustannie wzrasta sprawił, że zdecydowaliśmy się dalej inwestować w technologię EPS, a tym samym w nowe obiekty" - wyjaśnił Bizacki.

Wraz z budową nowego obiektu Nexteer zdecydował o utworzeniu przylegającego do niego mini toru testowego, który będzie służył do sprawdzania najważniejszych właściwości elektrycznych układów kierowniczych, m.in. ich głośności, precyzji prowadzenia czy wibracji.

Firma akcentuje, że ponad połowa z wyprodukowanych przez nią od 1999 r. 30 milionów systemów EPS zjechała z linii produkcyjnych w Gliwicach i Tychach. Według jej danych obecnie dostarcza technologie EPS m.in. do 25 proc. małych samochodów powstających w Europie.

Obecnie zakłady Nexteer Automotive w Polsce produkują ok. półtora miliona takich układów kierowniczych rocznie, m.in. dla Alfy Romeo MiTo, Fiata 500, Opli Adam, Corsa i Insignia czy Citroenów C3 i DS3. Polskie zakłady firmy dostarczają też układy EPS dla pierwszego w pełni elektrycznego modelu BMW - i3.

Nexteer przekonuje, że systemy EPS pozwalają m.in. na zmniejszenie emisji CO2 o 8g/km oraz na zmniejszenie zużycia paliwa do 6 proc. Firma szacuje, że dzięki temu od 1999 r. kierowcy samochodów wyposażonych w jej elektryczne układy kierownicze mogli zaoszczędzić ponad 11 mln litrów paliwa.

Zakłady w Tychach i Gliwicach, w których pracuje ponad 1150 osób, są jednymi spośród 20 fabryk Nexteer Automotive na świecie. Łącznie produkują one ok. 3 mln układów i kolumn kierowniczych, w tym niemal 1,5 mln układów EPS rocznie. Przy tyskiej fabryce - jednym z największych zakładów firmy pod względem zatrudnienia i wielkości produkcji - działa centrum inżynieryjne.

Nexteer Automotive jest globalną firmą produkującą układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. Wśród klientów koncernu są m.in. General Motors, FCA, Ford, Toyota, PSA oraz producenci z Indii i Chin.

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA