PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek logistyczny potrzebuje kolejnych inwestycji - wywiad z Moniką Hapter, DB Schenker

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 maj 2014 11:49

Rynek logistyczny potrzebuje kolejnych inwestycji - wywiad z Moniką Hapter, DB Schenker

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy rozwój rynku powierzchni logistyczno-magazynowych w Polsce znacząco przyśpieszył. Czy jednak błyskawicznie rosnąca podaż nowoczesnej powierzchni spełnia wymagania najemców? Zdaniem Moniki Hapter, kierownika rozwoju logistyki w DB Schenker Logistics tak, choć wciąż niezbędne są kolejne inwestycje.

REKLAMA

Czy istniejące obiekty logistyczne spełniają Państwa oczekiwania pod względem lokalizacji i technologii?

Istniejące obiekty logistyczne w pełni spełniają nasze oczekiwania pod względem lokalizacji. Jedyny obszar, w którym ciągle odczuwalne są braki w infrastrukturze, to wschodnia cześć Polski. Co prawda, pojawiają się tam bardzo interesujące projekty logistyczne, jednak nadal nie pokrywają one w pełni zapotrzebowania. Natomiast jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, na ogół nie są one zbyt zaawansowane w typowych magazynach w parkach logistycznych, choć oczywiście spełniają podstawowe potrzeby najemców. Bardziej zaawansowane wymagania, jak przystosowanie obiektu do przechowywania towarów w temperaturze kontrolowanej czy też zaawansowane technologie zwiększające energooszczędność budynków, są spełniane przez developerów w obiektach typu build to suit (BTS). Budowa takiego obiektu może być zrealizowana na podstawie długoterminowych umów najmu (minium 7 lat).

Rynek logistyczny w naszej części Europy wymaga bardzo dużej elastyczności ze strony operatorów. Z jednej strony rosną oczekiwania klientów dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii i innowacji, z drugiej strony - kontrakty zawierane są zazwyczaj na okres nie dłuższy niż 3 lata, a to nie ułatwia inwestowania w obiekty zaawansowane technologicznie.

Jak przedstawia się potencjał rozwoju polskiego rynku logistycznego, szczególnie, jeśli chodzi o pojawiające się nowe trendy, takie jak e-commerce?

Rzeczywiście można zaobserwować, że rynek e-commerce to obszar, który obecnie ma bardzo duży potencjał rozwoju. Jest to związane m.in. z tym, że w Polsce handel elektroniczny nadal jest na dość wczesnym etapie i z pewnością wchodzi w fazę intensywniejszego rozwoju. Jest to szansa zarówno dla firm sprzedających w internecie, jak i dla barnży transportowo-logistycznej. Decydując się na dostarczenie przesyłek do finalnego konsumenta, firma musi sprostać szeregowi wyzwań procesowych i informatycznych. Z e-commerce związany jest także inny ciekawy obszar, który ma duży potencjał rozwoju, czyli logistyka zwrotów - ogół procesów logistycznych mających na celu obsługę nadwyżek towaru lub produktów zwróconych przez klientów. Zarówno branża e-commerce, jak i logistyka zwrotów wymagają od operatorów inwestycji w nowoczesne systemy informatyczne.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA