PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek magazynów na Pomorzu to Polska „B", ale inwestycje nabiorą tempa

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 mar 2012 15:31

Rynek magazynów na Pomorzu to Polska „B", ale inwestycje nabiorą tempa

Choć 2011 rok był rekordowy pod względem wolumenu transakcji najmu w Polsce Północnej, region ten pozostaje tzw. Polską „B" na mapie powierzchni magazynowo-logistycznych. Za sprawą realizowanych i planowanych inwestycji sytuacja ta może ulec zmianie. Znaczenia nabiorą też nowe lokalizacje. Kluczowy dla sektora będzie jednak rozwój rynku przeładunków kontenerowych.

REKLAMA

Kryzys gospodarczy lat 2009-2010 wywarł silne piętno na rynku powierzchni magazynowych w Polsce. Na szczycie niechlubnej listy lokalizacji z największym poziomem pustostanów znalazła się właśnie Polska Północna.

- Zadecydowały o tym dwa elementy. Po pierwsze w Szczecinie funkcjonował jeden obiekt, który był niewynajęty, przez co zawyżył obraz pustostanów w całej Polsce Północnej - tłumaczy Grzegorz Paluch, Associate Director, Industrial and Logistics Agency, Colliers International. - Po drugie deweloperzy budując powierzchnie spekulacyjne w 2008 roku zostali z nadwyżką podaży, bo lata 2009 i 2010 były słabe pod względem wielkości transakcji - podsumowuje.

2011 rok na pomorskim rynku powierzchni magazynowo-logistycznych okazał się jednak rekordowy pod względem wolumenu transakcji najmu. W tym czasie wynajęto 55,5 tys. mkw. wobec 15 tys. mkw. w 2010 roku. W efekcie średni współczynnik powierzchni niewynajętej w 2011 roku wyniósł w regionie 8,86 proc. - To wynik tego, że w tym czasie kończyły się umowy najmu podpisane w latach 2007-2008 - tłumaczy Grzegorz Paluch.

Blisko połowę ubiegłorocznych transakcji stanowiły nowe umowy najmu, z czego większość typu „pre-let". Średnia wielkość wynajmowanej powierzchni wynosiła 3 100 mkw.

750 tys. mkw. w planach
Obecnie podaż powierzchni magazynowo-logistycznej w Trójmieście to 140 tys. mkw., z czego 30 tys. mkw. jest w budowie, w dwóch projektach.

- Rynek jest niewielki i stosunkowo młody, bo pierwsze obiekty powstały w latach 2006-2007 - podsumowuje Grzegorz Paluch. Ale - jak dodaje - potencjał inwestycyjny regionu pomorskiego jest olbrzymi. - Planowana podaż obejmuje budowę około 750 tys. mkw. Obiekty te wejdą w fazę budowy po podpisaniu umów typu prelet - wyjaśnia Grzegorz Paluch.

Dużą część planowanej powierzchni stanowi projekt firmy Goodman, który docelowo może pomieścić 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Nowe inwestycje zaplanowały tu też spółki Segro i Panattoni.

- Sektor powierzchni magazynowo-logistycznych Trójmiasta powinien dołączyć do głównych rynków w Polsce - mówi Piotr Bzowski, dyrektor ds. najmu i rozwoju, firmy PointPark Properties.

Miejsce na nowe inwestycje w regionie widzi również Michał Ptaszyński, Land & Development Manager, ProLogis Poland. - 5 ze 108 budynków, które mamy w Polsce, znajduje się w Gdańsku. Dostrzegamy tu jeszcze przestrzeń do rozwoju - zapowiada.

Obecnie głównym rynkiem dla sektora powierzchni magazynowo-logistycznych jest Trójmiasto i jego okolice. Zdaniem uczestników konferencji możliwości budowy nowych obiektów stwarzają jednak także Elbląg - m.in. ze względu na strefę wolnego handlu w okręgu kaliningradzkim czy Szczecin, choć tu - zdaniem prelegentów Property Forum - jest problem z siłą roboczą. - Lokalnych rynków, w których można zainwestować w tego typu powierzchnie, jest znacznie więcej - zauważa Piotr Bzowski.

Gospodarka morska napędzi logistykę
Obecnie rynek powierzchni magazynowej w Polsce Północnej jest zdominowany przez firmy logistyczne. Jego przyszłość zależy od rozwoju terminala kontenerowego oraz efektów działań takich instytucji jak Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Invest in Pomerania.

- Region pomorski stwarza wiele możliwości inwestycyjnych, ale cały czas jest tzw. Polską „B" jeśli chodzi o gospodarkę. Mniej się tu dzieje w porównaniu do innych największych ośrodków, co przekłada się na rozwój rynku nieruchomości logistycznych - mówi Walery Tankiewicz, wiceprezes zarządu, dyrektor naczelny Morskiego Portu Gdynia SA.

Jak dodaje, na przestrzeni ostatniej dekady liczba przeładunków kontenerowych w polskich portach wzrosła sześciokrotnie, prognozy mówią o 2-3 wzroście w przeciągu kolejnych 10 lat. - Z tej perspektywy potencjał dla sektora nieruchomości logistyczno-magazynowych w Polsce Północnej jest rewelacyjny. Jednak kontener musi mieć powód, żeby zatrzymać się w porcie, jego pobliżu czy też aglomeracji trójmiejskiej - zaznacza.

Dzisiaj jedynie 1 do 3 proc. kontenerów podlega operacjom na miejscu, a reszta trafia bezpośrednio do centrum i na południe Polski, tam gdzie jest przemysł i klienci. Kluczową kwestią jest znalezienie inwestorów, dla których zlokalizowanie biznesu w porcie stanowiłoby oszczędność i podnosiłoby ich konkurencyjność. - Tutaj właśnie należy upatrywać największej szansy rozwoju, w tym wzrostu zapotrzebowania na powierzchnie magazynowe - podsumowuje Walery Tankiewicz.

Zdaniem Piotra Bzowskiego dla trójmiejskiego rynku magazynowego ważny będzie też rozwój firm średniej wielkości, które będą przenosić tu produkcję m.in. z Chin, ze względu na jakość siły roboczej i możliwość szybkiego dostarczenia produktów. - Tej fali jeszcze w Trójmieście nie widać, ale to się zmieni - prognozuje Piotr Bzowski.

Połączyć logistykę z produkcją
Zdaniem uczestników Property Forum - Polska Północna przyszłość rynku logistycznego w regionie leży nie tylko w prostych obiektach logistycznych, ale i produkcyjnych. - Taki rozwój sytuacji wymusił kryzys. Tego typu projektami są zainteresowanie firmy deweloperskie i fundusze inwestycyjne - mówi Piotr Bzowski.

Trójmiejski rynek podąża za ogólnopolskim trendem, gdzie liczą się głównie powierzchnie typu BTS. - Gdy nie ma najemców, trudno mówić o budowaniu powierzchni spekulacyjnych. Wyznacznikiem sytuacji na rynku jest poziom pustostanów. Jeśli wskaźnik ten spada, a na rynku jest popyt, warto inwestować w powierzchnie spekulacyjne. Podstawą jest jednak współpraca z najemcą długoterminowym, ze stabilną sytuacją finansową - podkreśla przedstawiciel spółki PointPark.

Mimo że w Polsce rośnie zapotrzebowanie na mniejsze powierzchnie, trend ten jeszcze nie dotyczy trójmiejskiego rynku. Zdaniem uczestników Property Forum trudno przekonać spółki działające w tej części kraju na wynajem 1000 mkw. Przedsiębiorstwa, które byłyby zainteresowane taką powierzchnią, najczęściej wolą mieć własne siedziby.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

  • herkson 2012-03-14 12:31:37
    Polska B? Nie rozumiem o co Wam chodzi. Tam rzeczywiście brakuje powierzchni magazynowych, ale z tego co widzę, co mają być tam realizowane inwestycje. Zobaczcie zresztą jakie nieruchomości pojawiły się ostatnio w wyszukiwarce Jartomu.

REKLAMA

PARTNER SERWISU Partner serwisu - MLP Group

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA