PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek magazynów stabilizuje się. Wróci inwestowanie spekulacyjne?

 • Autor: Propertynews.pl
 • 26 lip 2013 09:49

Sytuacja na rynku nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce ustabilizowała się. Nadal dominującym trendem jest budowaniem przez deweloperów magazynów na zamówienie klientów, ale - jak zaznacza w rozmowie z Propertynews.pl Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International, w niektórych lokalizacjach warto już rozważyć inwestowanie spekulacyjne.

REKLAMA

 

- W takich regionach jak Wrocław, Poznań czy Górny Śląsk pomału zaczyna brakować powierzchni magazynowej, a czynsze nieznacznie wzrastają. W miejscach, gdzie współczynnik niewynajętej powierzchni wynosi mniej niż 5 proc., warto rozważyć budowanie powierzchni spekulacyjnej - uważa Tomasz Kasperowicz.

Jak dodaje, podobnie jak w poprzednich latach, największe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe wykazywały firmy logistyczne oraz sieci handlowe. Coraz większym użytkownikiem tych obiektów są również spółki z sektora sprzedaży internetowej.

Ekspert z Colliersa podsumowuje, że w I połowie 2013 roku w Polsce było 198 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, zaś obecnie w budowie znajduje się 285 tys. mkw.

- Jeśli chodzi o perspektywy na 2014 rok, zarówno deweloperzy jak i instytucje finansujące będą wykazywać pewną wstrzemięźliwość, w związku z czym nie prognozujemy znacznego wzrostu podaży - zapowiada Tomasz Kasperowicz i jednocześnie zaznacza, że zaowocuje to jednak wzrostem czynszów, zwłaszcza w regionach, które już dziś charakteryzują się niskim współczynnikiem pustostanów. Dotyczy to szczególnie Poznania, Wrocławia i Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • migal 2013-08-12 11:48:28
  Też tego nie rozumiem - skoro magazyny są teraz do przejęcia za dobre pieniądze to jaki sens mają wyższe czynsze? Właściciele chcą się pozbyć najemców? Trochę śmiesznie to wygląda.
 • malkon 2013-07-29 11:49:29
  Tak wygląda sytuacja w branży. Najlepsze jest to, że nieruchomości Jartomu są przejmowane, hale mają nabywców, są bardzo tanie, a mimo to, koszt czynszu coraz wyższy...
 • Piotr 2013-07-26 13:55:24
  Wzost czynszów przy dużym współczynniku pustostanów?

  Całe życie z debilami!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Paribas Real Estate Partner serwisu - MLP Group

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA